Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Doktorlar Kanser Tedavisi İçin Büyük Verilere Başvuruyor

Doktorlar Kanser Tedavisi İçin Büyük Verilere Başvuruyor
Mehmet Deveci

Verilerin sorgulayabildiğimiz alanları, devlete ve sanayiye aktarılıyor. Şimdi ise doktorlar bazı fikirleri kanser tedavisinde kullanmaya başlıyorlar. Amerika’daki Klinik Onkolojistler Derneği, CancerLinQ adındaki sağlık veri sistemi prototipinin tamamlandığını duyurdu. Bu sistem ülkedeki milyonlarca hastanın kanser tedavisi verilerini toplayıp analiz edebiliyor.

Bugünlerde doktorlar, her yıl kanser teşhisi konmuş 1.6 milyon hastanın sadece %3’ünün klinik deney verilerine kolay erişim sağlayabiliyorlar.  ABD Klinik Onkolojistler Derneği (ASCO) Başkanı Dr. Sandra M. Swain basın bildirisinde kanser tedavisi gören çoğu insanın hakkında verilerin az olmasının sebebini söyledi: “Çünkü onların bilgileri internetle bağlantılı olmayan bilgisayarlarda ve yazılı belgelerde saklanıyor.” CancerLinQ’nun amacı; bir tedavi rehberi oluşması için, paylaşılabilir ortamda, bu verilerin doktorlara ulaştırmak olarak belirtiliyor.

Fakat bu veriler, gizlilik endişeleri olduğundan dolayı kolay bir şekilde oluşturulamıyor. 1997’de Carnegie Mellon Üniversitesi bilgisayar bilimleri profesörü Latanya Sweeney, sahibi belli olan tedavi bilgileri kullanılarak “ayıklanmış” verilerin toplum sağlığı için kullanılabilineceğini basit bir şekilde göstermiştir.

ABD Klinik Onkolojistler Derneği (ASCO), CancerLinQ’nun uygulamaya geçirilmiş kapsamlı teknoloji ve yasal analiz sistemi olduğunu belirtti. ASCO, yeni uygulamanın doktorların kullanımına uygun hale gelmesinin ve yayılmasının 12-18 ay alacağını söyledi.

Şimdilik proje sadece 100.000 meme kanseri hastasının verileri ile küçük çaplı olarak başlatılıyor. Ama doktorlar hemen hemen ülkedeki tüm hastaları çevreleyerek genişleyeceğini umut ediyorlar. Dr. Charles Penley’in, The Wall Street Journal’a söylediği gibi: “Kalp hastalığı, diyabet gibi her gün gerçek dünyada dikkat çekilmesi gereken hastalar vardır.”

Submit a Comment