Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Giyilebilir Sağlık Teknolojilerini Ne Kadar Kabullendik?

Giyilebilir Sağlık Teknolojilerini Ne Kadar Kabullendik?
Derya Öztürk

Giyilebilir teknoloji ürünlerinin sağlık verilerinin takip edilmesi amacıyla kullanımı giderek daha çok yaygınlaşıyor. Peki, bu teknolojileri nasıl ve ne şekilde kabullendik? 

ODTÜ Enformatik Enstitüsü Bilişim Sistemleri Bölümü’nde bu konu üzerine doktora tezini hazırlayan araştırmacı Tansu Pancar, bu soruların cevabını bulabilmek için desteğinizi bekliyor.

Giyilebilir cihazlar uzun zamandır sağlık profesyonelleri tarafından (ağırlıklı olarak klinik çalışmalarda ve hastane ortamında) kullanılıyor. Ancak son zamanlardaki teknolojik ilerlemeler, bu cihazların hızlı bir şekilde yaygınlaşmasını sağladı.

Bu ilerlemeler arasında yer alan sensör teknolojisindeki gelişmeler sayesinde, çok çeşitli verilerin toplanabilmesi (vücut sıcaklığı, nabız, atılan adım, uyku kalitesi, hareketsizlik, kalp ritmindeki değişimler vb.) mümkün hale geldi. Aynı şekilde enerji tüketiminin azalması giyilebilir cihazların daha uzun süre şarj edilmeden çalışmasının ve boyutlarının küçülmesinin yolunu açtı.

Akıllı telefonların yaygınlaşması ve teknik özelliklerinin artması, giyilebilir cihazların diğer mobil cihazlarla etkileşime girmesini ve toplanan verinin işlenmesini kolaylaştırdı. Teknolojideki bu ilerlemelere bağlı olarak, giyilebilir cihazlar tüketicilerin rahatlıkla ulaşabileceği bir duruma geldi.

Peki, sağlık verilerini takip etmek amacıyla kullanılan giyilebilir cihazları ne kadar kabullendik? Bu cihazların kullanımını etkileyen faktörler nelerdir? Bu cihazları bizim için önemli olan kişiler kullandığı için mi kullanıyoruz, sağlığımızla ilgili bilgileri izlemek için mi kullanıyoruz, yoksa sadece güzel bir aksesuar olduğu için mi kullanıyoruz?

Bütün bu sorulara cevap bulmak üzere doktora tezi hazırlayan doktora öğrencisi Tansu Pancar’a, aşağıdaki linkte yer alan anketi cevaplayarak destek olabilirsiniz:

https://wearable.limequery.com/735681

 

Submit a Comment