Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Uber ABD’de Ambulans Kullanım Oranını Düşürdü

Uber ABD’de Ambulans Kullanım Oranını Düşürdü
Derya Öztürk

Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilen yeni bir araştırma, Uber’in ülkedeki ambulans kullanımını düşürdüğünü gösterdi. Konu hakkında konuşan Uber yetkilileri ise acil tıbbi durumlarda insanların Uber yerine ambulansı tercih etmeleri gerektiğini dile getirdi.

Dünya genelinde ciddi bir kullanıcı sayısı yakalayan ulaşım uygulaması Uber, farklı alanlarda adından söz ettirmeye devam ediyor. Yapılan yeni bir araştırma, Uber’in sağlık alanı üzerinde de bir etkisi olduğunu gösterdi.

San Diego Üniversitesi ve Kansas Üniversitesi’nden iki araştırmacı tarafından gerçekleştirdikleri bir araştırmada; Uber ve benzeri uygulamalarının etkisiyle, ambulans kullanımının ABD genelinde düştüğü sonucuna vardılar. Böylece bugüne kadar sadece tahmini olarak dile getirilen bu düşünce, araştırmayla kanıtlanmış oldu.

Araştırmacılar Uber’in ülke pazarına giriş yaptığı 2013 yılıyla 2015 yılları arasında, 43 eyaletteki 766 şehirde ambulans kullanım oranlarını incelediler. Araştırma sonunda Uber’in ambulans kullanımı en az yüzde 7 oranında azalttığı sonucuna varıldı.

Araştırmacılardan biri olan Moskatel, “Uber insanların alternatifi olarak genişlemeye devam ederse tahminimce bu oran biraz daha artacak ve yüzde 10 ila 15 oranında istikrar kazanacak” diyor.

Uber: “İnsanların 911’i aramalarını öneriyoruz”

Uber ise bu konuya biraz tedbirli yaklaşıyor. Uber’in şirketin sözcüsü Andrew Hasbun, “Hizmetimizin insanların en çok ihtiyaç duyduğu zamanda istedikleri yere ulaşmalarına yardımcı olması konusunda müteşekkiriz. Ancak, Uber’in kolluk kuvvetleri veya tıp uzmanlarının yerine geçmediğini unutmamak önemlidir. Herhangi bir tıbbi acil durum söz konusu olduğunda, insanların her zaman 911’i aramalarını öneririz” açıklamasını yapıyor.

Kaynak: The Mercury News

Submit a Comment