Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

GlaxoSmithKline Obezite ile Savaşta Facebook Kampanyasıyla Yer Alıyor

GlaxoSmithKline Obezite ile Savaşta Facebook Kampanyasıyla Yer Alıyor
Alperen Sözen

Çağımızın hastalıklarından obezite ile savaşta yeni bir yaklaşım var. GlaxoSmithKline (GSK) Facebook’da yer alan Alli sayfasında obezite ile savaşmak için önerilerde bulunuyor. Yurt dışında satışa çıkan yeni reçetesiz ilacıyla, düzenli bir diyet yardımıyla, sağlıklı kilo kaybına yardımcı olmayı hedefleyen firma, Facebook üzerinden hastalara iletişim kısmında destek vermeyi amaçlıyor.

Alli aslında kilo kaybına yardımcı reçetesiz bir ilaç. Yurt dışında satışa sunulan ilaç, sindirim sisteminin, yenilen besinlerdeki yağın %25’ini bloke etmesi yoluyla çalışıyor. Ancak resmi internet sayfasında da belirtildiği üzere ilacın çalışması sıkı bir düşük yağlı diyet ile mümkün oluyor.

görsel 2

Her yeni yıl zayıflama planları yapılır ve bu planların çoğu maalesef başarısızlıkla sonuçlanır. Bu durumu tam tersine çevirmek için başarılı bir iletişim kampanyası oluşturan GSK aynı zamanda sektördeki öncülüğünü ve vizyoner bakış açısını da bir kez daha yansıtıyor. İletişim kanallarına Facebook sayfası ekleyerek, pek çok hastaya ulaşmayı hedefleyen GSK, bu sayfada değişik tavsiyelerde bulunarak hastaları diyet süresince destekliyor.

Sayfa içeriği uzman kadro tarafından oluşturuluyor ve diyet sürecinde programı takip eden hastalara destek sağlanıyor. İki aylık motivasyon ipuçları, tescilli bir diyetisyen olan Betty Kovacs’a erişim, programı takip edenler için sosyal bir forum ve programa uygun pek çok değişik diyet tarifi Alli Diyet Planı’na bu sayfada entegre ediliyor.

Facebook sayfası iletişim boyutunda geribildirim ve soru – cevap kısımlarında oldukça yardımcı. Ayrıca tariflerin görseller ve usta şeflerle desteklenmesi güven boyutunda kampanyanın etkinliğini arttırıcı nitelik taşıyor. Bugüne kadar Alli sayfası 177,000 insan tarafından beğenilmiş. Kullanıcılar bu sayfa üzerinden hem birbirleriyle iletişime geçip karşılıklı yardımlaşabiliyor hem de uzmanlarla görüşebiliyor.

GSK bu sayfayı aynı zamanda ilacın yan etkileri ve fiyatıyla ilgili soruları yanıtlamak için de kullanıyor. Sayfa üzerinden yemek yeme planları ve indirim kaynakları ve kuponları da sunuluyor. Böylece hem hali hazırda kullanıcılara ulaşılıyor, hem de potansiyel hastaları kazanmanın yolu açılmış oluyor.

GSK kampanya dahilinde ünlü şef – yazar Richard Blais ile de iş birliği yapıyor. Blais’e göre her öğünün kalori ve yağ açısından dengeli olması gerekiyor. Aynı zamanda lezzetten de ödün vermemek gerekiyor. Blais GSK ile çalışarak sağlıklı yemek alternatiflerini Alli programıyla insanlara ulaştırıyor.

Dijital mecranın önemini bir kez daha kavratan GSK, sektöre bu anlamda örnek olacak gibi görünüyor. İlacın Türk pazarına sunulup sunulmayacağı henüz bilinmiyor. Ancak lezzetli tariflere ve ipuçlarına ulaşmak isterseniz Alli Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Submit a Comment