Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Google’dan İlaç Sektörüne Yönelik Yeni Rapor

Google’dan İlaç Sektörüne Yönelik Yeni Rapor
Nihal Yormaz

 

Apple ve Samsung’un sağlık kitleriyle de entegre bir şekilde çalışan Google Fit Health Data uygulaması ve birçok başka uygulama gün geçtikçe daha da hayatımızın bir parçası oluyor. Google artık sağlıkla ilgili soruları da sistemlerine girecekleri daha fazla medikal bilgi sayesinde direkt olarak yanıtlayabileceklerini söylüyor. İnternet devi Google bir yandan da insan sağlığını tehdit eden hastalıkların tedavisinde kullanılacak ilaçlar üretilmesi için çalışıyor.

Google Research geçtiğimiz günlerde Stanford Üniversitesi ile ortak yürüttüğü bir çalışma sonucunda ”İlaç Keşfinde Çok Yönlü Ağlar” başlıklı bir rapor yayınladı. Raporda çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan kimyasal bileşiklerin hangileri olduğunu belirlemede Google’ın sayısız farklı kaynağının nasıl kullanılacağı açıklanıyor. Rapor medikal anlamda büyük bir buluş ortaya koymuyor fakat deep learning’in (derin öğrenme) büyük veri kümelerinin kırılması ve ilaç keşfinin hızlandırılması konularında nasıl kullanılabileceğine işaret ediyor.

Raporda anlatılan, sisteme girilecek yeni bilgiler sayesinde birçok hastalıkta teşhis doğruluğunu artırmak için birçok farklı deneyden elde edilen verileri kullanmak mümkün olacak. Google’ın bu çalışması bir öncekinden 18 kat daha kapsamlı ve Google bu çalışmayla sağlık sektörünün geleceğinde kullanılması öngörülen robotik yöntemlere ve yapay zekâ kullanımına önemli bir yatırım yapmış oldu.

 

Submit a Comment