Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Çalışanları İçin En İyi 20 iPhone Uygulaması

Sağlık Çalışanları İçin En İyi 20 iPhone Uygulaması
Nazlı Buse Tuncer

Geçmiş yıllarda iMedicalApps ekibi seçtiği en iyi 10 iPhone medikal uygulamasını takipçileriyle paylaştı. Daha sonra takipçilerinden gelen öneri ve geri bildirimler yoluyla iPhone App Store’da bulunan medikal uygulamaların çoğunun konu ile alakasız ve indirmeye değmeyecek düzeyde olduğu anlaşıldı. Bunun üzerine yaptıkları araştırmalar sonucunda yeni bir “En İyi 20” listesi hazırlandı.

“En İyi 20” listesinde sizin için detaylı olarak incelediğimiz ilk 10 uygulama aşağıda bulunmaktadır.

1)Medscape

Medscape uygulaması daha önce de hazırlanan “En İyi 10” listesinde olduğu gibi, yeniden derlenen “En İyi 20” listesinde de birinci sırayı almış bulunuyor.

Bu uygulamanın içerisinde ilaç referansları hakkında 7000 ve üstü, hastalıkların klinik referansları hakkında 3500 ve üstü, klinik süreçlerin videoları ve fotoğrafları hakkında 2500 ve üstü bilgiye ulaşmak mümkün.

IMG_18521-242x364 IMG_18451-242x364

 

 2)Micromedex

Bu uygulama ilk başta çok karışık ve gereksiz bir uygulama gibi gözükse de uygulamayı kullanmaya başladıktan sonra aslında uygulamanın çok basit ve kullanışlı olduğunu,hatta bu uygulamanın App Store’daki puanlamasının neden bu kadar yüksek olduğunu anlayacaksınız. Örneğin; ilacınızın dozunu veya kullanım şeklini unuttuğunuz veya bilemediğiniz takdirde bu uygulamanın yönlendirmesi ile en sağlıklı sonucu elde edebilirsiniz.

Ayrıca bu uygulamanın en güzel yanlarından bir tanesi de hiçbir şekilde uygulama içi reklam bulunmaması.Bu sayede kullanıcı daha rahat bir görüntüleme ile istediği bilgiye ulaşabiliyor.

IMG_18581-242x364

3)New England Journal of Medicine

Bu uygulama sağlık çalışanları tarafından akıllı telefon veya tabletlerinde kesinlikle bulunması gereken uygulamalardan bir tanesidir.Bu uygulama AppStore’a ilk düştüğü zamanlarda kısa bir süreliğine bedava olarak kullanıcılara sunulmasına rağmen 5 aydır bu özelliğini korumaktadır.

Bu uygulamayı indirdiğiniz andan itibaren uygulama 7 gün boyunca yayınlanmış makalelere,çeşitli tıbbi durumlar hakkındaki görsel ve videolara erişim hakkını sunmaktadır.

IMG_1864-242x364 IMG_1861-242x364

 4)Epocrates

Mobil formatta kurulan bu uygulamanın en başarılı uygulamalardan biri olduğu inkar edilemez. Uygulamanın bedava versiyonu; ilaçlı monografi ve sağlık planı formülerini, ilaçların etkileşimde olduğu diğer ilaçları, medikal hesaplamaları, medikal makaleleri ve bunun gibi bir çok imkanı sunmaktadır.

IMG_1866-242x364 IMG_1868-242x364

5)Calculate (Medical Calculator) by QxMD

Daha önce ücretsiz olan Medical Calculator uygulaması yerine ücretsiz bir seçenek olan Calculate (Medical Calculator) by QxMD koyulmuştur. Bu uygulama hekimler tarafından medikal hesaplama alanında kullanılan faydalı uygulamalardan biridir.

Aynı zamanda iMedicalApps ekibinin medikal hesaplama alanında kullanışlı diğer uygulamaları derlediği yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Free.21-200x300

6)Radiology 2.0: One Night in the ED

Yale Üniversitesinde Tanısal Radyoloji Profesörü Asistanı olarak çalışmakta olan Dr. Daniel Cornfeld’in çalışmalarından esinlenen bu uygulama radyoloji hakkında bilgi edinmek adına kullanışlı bir uygulamadır. Uygulamanın yazılımı esnasında Dr.Cornfeld’ın web sitesinden esinlenilmiştir.

Bu uygulama, bu alanda bulunan ve meraklısı olan kitleler tarafından fazlasıyla benimsenmiş, öğretici ve eğlenceli bir uygulamadır.

Rads11-242x364 Rads10-242x364

7)Skyscape: RxDrugs and OCM (Outlines in Clinical Medicine)

Skyscape, tıbbi uygulamalar ile mobil pazarlamada büyük yeri olan ve ses getirmiş bir yazılım firmasıdır.

RxDrugs and OCM uygulaması ise diğer uygulamalarda olduğu gibi ilaçların diğer ilaçlar ile etkileşimlerini, yan etki ve kullanma talimatlarını, önerilen satış fiyatlarını ve bunun gibi bir çok bilgiye ulaşmanızı sağlamaktadır.

iMedicalApps ekbinin daha önce yapmış olduğu bu yazılım firmasının uygulamalarıyla ilgili diğer incelemelerine buradan, buradan ve buradan ulaşabilirsiniz.

IMG_1947-242x364 IMG_1944-242x364

8)Living Medical Textbooks

Projects in Knowledge tarafından hazırlanan Living Medical Textbooks uygulaması AppStore’da hiç bir şekilde yanıltıcı reklam yapmadan faaliyetini sürdürmektedir.

Uygulama içinde çoklu sklerozdan diyabet hastalığına kadar detaylı anlatım bulunan 5 farklı Textbook bulunmaktadır. Örneğin; Diyabet hakkında anlatım yapan “Diabetes Textbook” uygulamasını indirdiğiniz takdirde, diyabet ile ilgili en yeni klinik çalışma, tıbbi bilgi ve makalelerin artık elinizin altında olduğundan emin olabilirsiniz.

“Diabetes Textbook” u indirdiğiniz takdirde uygulama içi görseller aşağıdaki gibidir.

IMG_1878-242x364 IMG_1872-242x364

9)Medical Radio

iMedicalApps ekibinin uzun zamandır severek takip ettiği  ReachMD yazılım firmasının çıkarmış olduğu Medical Radio uygulaması, kullanışlı ve güzel bir uygulamadır. Bu uygulamanın güzel yanlarından biri ise sadece güncel aktiviteleri değil uzmanlık ile ilgili içerikleri de dinlemeye imkan sağlamasıdır.

Aşağıda vermiş olduğumuz resimlerden Acil Tıp ile ilgili ilginç içeriklere aynı zamanda da son literatürler ile ilgili tartışmaların listesine nasıl ulaşabileceğinizi göreceksiniz.

IMG_1880-242x364 IMG_1882-242x364

10)Neuromind

Bu uygulama Hollandalı bir beyin cerrahı, aynı zamanda yazılım mühendisi ve iyi bir araştırmacı olan Pieter Kubben’ın ürünüdür. Bu uygulama Nöro tabanlı patolojilere malzeme için referans arayan beyin cerrahları, nörologlar ve diğer klinik çalışanlar için son derece kullanışlı ve basit bir uygulamadır.

IMG_1887-242x364 IMG_1885-242x364