Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Google’dan Sağlıkla İlgili Sitelere Önemli Haber

Google’dan Sağlıkla İlgili Sitelere Önemli Haber
Nihal Yormaz

Google arama motoru Nisan ayından itibaren mobil uyumlu olmayan sağlık sitelerini aramalarda alt sıralara atacağı uyarısını yaptı. Peki, mobil uyumlu olmak hastane ve sağlık siteleri için neden bu kadar önemli?

Online sağlık bilgisi arayan birçok insan, tedarikçi ve hastane, artık işe Google araması yaparak başlıyor. Bu konuda Türkiye’deki internet kullanıcılarının nasıl davrandığıyla ilgili 8.000 kişilik araştırmanın sonuçlarını buradan inceleyebilirsiniz. Ve şimdiye kadar, çıkan arama sonuçları, masaüstü, dizüstü ve mobil cihazlar için neredeyse aynıydı. Fakat Google bu durumun 21 Nisan itibariyle değişeceğini şu sözleriyle duyurdu: “Mobil uyumlu sitelerin kullanımını sıralama uyarısı yoluyla artıracağız. Bu değişiklik dünya çapında tüm dillerde yapılacak mobil aramalarını etkileyecek ve arama sonuçlarında önemli bir etkiye sahip olacaktır.”

Google bu değişikliğin kullanıcıların yararına olacağını ve sonuç olarak kullanıcıların aradıkları konuyla ilgili cihazlarıyla optimize edilmiş yüksek kalitedeki sonuçlara daha kolay ulaşmalarının sağlanacağını düşünüyor. Akıllı telefonların, tabletlerin ve mobil cihazların neredeyse evrensel bir popülaritesi ve geniş bir kullanım ağına sahip olduğu da göze alındığında, Google’ın mobil uyumlu web sayfalarını sıralamada daha yukarıda bir yere taşıma algoritması oldukça mantıklı. Öte yandan Google’ın bu değişikliği, mobil uyumlu olmayan web sitelerinin de ciddi bir sıralama riski altında olduğu anlamına geliyor.

Bu uygulamanın sağlık sektöründe önemli bir etkisinin olacağı kesin çünkü elbette ki herkes kendi web sitesinin Google aramalarında en üst sıralarda yer almasını ister. Zira “Arama Motoru Optimizasyonu”nun (SEO) iyi yapılmaya çalışılmasının sebebi de bu istektir çünkü ikinci sayfa ölü pazarlama bölgesidir.

Arama sonuçlarında Google’ın sayfa sırası, online görülebilirlik ve web sitesinin yeni hastalar tarafından ulaşılabilir olması, sağlık hizmetleri pazarlaması açısından hayati önem taşıyor. Hatta o kadar ki, Google’ın yaptığı bu uyarı “mobil uyumlu” olmayan web siteleri için korkunç bir uyarı olarak kabul ediliyor.

İnternet, kullanıcılar (hastalar, potansiyel hastalar ve sağlık bilgisi arayanlar) ile online olan doktor, hastane ve diğer kuruluşlar arasında özel bir bağ oluşturdu. Ilımlı tahminler, genel kullanıcıların %90’ının sağlık bilgisi almak için interneti kullandığını ve bunun en az yarısının da mobil cihaz kullanıcısı olduğunu gösteriyor. Dahası bu kullanıcıların birçoğu doktor muayenehanesi bulma, sağlık hizmeti alma, sosyal medya kanallarını kullanma ve sağlık verilerini izleme konularında mobil cihazlarına fazlasıyla güveniyor.

Bu nedenle Google’ın mobil uyumluluğa verdiği önem ve bunun arama sonuçlarına yapacağı etki uzun vadede doktor, sağlık hizmeti ve hastane siteleri için çok daha büyük sonuçlar doğuracak. Bu sonuçlardan birinin de “bölgesel perakende satış” olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bu değişiklikle birlikte web siteleri, sayfanın düzgün görüntülenebilmesi için, kullanıcının cihazını algılayan ve bilgiyi uyumlu bir formatta gösteren duyarlı web tasarımları kullanmaya başlayacaklar.

Submit a Comment