Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Kanser Tedavisinde Kullanılacak İlaç Arayışına Herkes Katılabilecek

Kanser Tedavisinde Kullanılacak İlaç Arayışına Herkes Katılabilecek
Buğrahan Ceylan

İngiliz Kanser Vakfı, Facebook, Amazon ve Google teknoloji uzmanları bir araya gelerek, kanser araştırmalarına hız katması amaçlanan bir oyun dizayn etmeye başlıyor.

İngiliz Kanser Araştırmaları Vakfı önderliğinde gelişen projede, akıllı telefona sahip olan ve her gün 5 dakikasını oyun oynamaya ayırabilecek insanları kanser araştırmasına dâhil etmeyi planlıyor.

Bu projedeki ilk adım 40 farklı bilgisayar programcısının -grafikerler, oyun programcıları ve diğer uzmanlıklar- bir araya gelerek Kanser Vakfı tarafından toplanan bilgilerin bir oyun formatı haline getirilmeye çalışılması.

Son yıllarda normal hücrelerin neden kanserli hücrelere dönüştüğüyle ilgili pek çok aşama kaydedildi. Tümörler içerisindeki DNA dizinin ayrıntılı incelenmesi ve bunun sonucunda ortaya çıkan bilgiler, kanser tedavisi aşamalarında önemli gelişmelere sebep oldu.

Araştırmacılar farklı tip ve yapıdaki bu tümörlerden elde edilen bilgiyi birleştirebilirlerse, vücudun sağlıklı parçalarının neden hastalıklı hücrelere dönüştüğünü tespit edebilecekler. Ancak mevcut bilgilerin çok fazla olması ve bu veriler arasındaki küçük farklılıkların bilgisayarlar tarafından fark edilememesi bir problem oluşturmakta. Bu küçük farklılıklar ise tedavi aşamasında önemli bir yere sahip.

Cambridge Üniversitesi’nden Carlos Caldas , “Gelecekteki kanser hastaları kendi tümörlerinin genetik kodlaması mümkün olursa tedavi görebilir, bu proje ile o güne çok daha çabuk ulaşabileceğimizi umuyoruz.” diyor.

Kansere sebep olan genetik sebepleri anlamakta gerçekten büyük yol kat edildiğini belirten Caldas, bazı ilaçların işe yararken bazılarının neden yaramadığına dair ipuçlarının gözle incelenmesi gereken verilerde saklı olduğunu söylüyor. Bunun için ise pek çok insan gerekiyor aksi halde bu verileri incelemek yıllar sürebilir.

Bilim kurgu senaryolarını aratmayan bu harika proje aracılığıyla kim bilir belki de toplum içindeki ortaya çıkmamış üstün zeka insanlar da keşfedilebilecek.

Comments

 1. Gizem Bıçakçı Akalın

  Beğend,m

  • Buğrahan Ceylan

   Çok teşekkürler Gizem Hanım , okuyucularımızın memnuniyeti bizim için çok değerli.

 2. FATMA BAŞKURT

  Triple negative meme kanseriyim. Kemoterapim bitti, radyoterapi görüyorum. Size nasıl yardımcı olabilirim ?

  • Buğrahan Ceylan

   Öncelikle geçmiş olsun Fatma Hanım. Bu platformdaki tüm yazılarımız dijital ve sağlık alanındaki gelişmeler ile ilgili haber niteliğindedir. Yeni ilerlemeler oldukça biz de okuyucularımızla paylaşmak için elimizden geleni yapacağız.

Submit a Comment