Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Google’dan Bir Proje Daha: Kameralı Kontakt Lens

Google’dan Bir Proje Daha: Kameralı Kontakt Lens
Yiğit Sarıoğlu

Teknoloji konusunda inanılması güç ürünler geliştiren Google, Google Glass‘ı satışa çıkarmaya hazırlandığı şu günlerde giyilebilir teknolojiler konusunda yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. Google, geçtiğimiz günlerde ABD Patent Ofisi’ne yaptığı bir başvuru ile kontakt lense entegre edilen kameranın patentini aldı.google kontak lens

Üretilecek teknoloji ile Google’ın yeni nesil ürünü Google Glass’ın küçültülerek sadece göze takılabilecek bir kontakt lens boyutlarına getirilmesi planlanıyor. Google Glass’ın aksine analizciler, ürünün ses kontrolü ile değil karmaşık ve özgün göz kırpma hareketleri ile kontrol edileceğini belirtiyor.

Patent Bolt sitesinin haberine göre, Google tarafından geliştirilen projede, lensler fotoğraf çekebilecek, kablosuz ağ teknolojisi ile mobil cihazlara bağlanabilecek ve sesli komutları iletebilecek.

Google’ın kameralı kontakt lens teknolojisi sayesinde körlerin de görme yetilerinin bir kısmına sahip olma ihtimalinin doğduğu düşünülüyor. Normal şartlarda gözü görmeyen bir kişi lensi taktığında, kamera gördüğü nesneyi tanımlayabilecek. Bu sayede cihaz çevrenin farkında olup bunu kullanıcısıyla paylaşabilecek.google lens

Google, bu projeden birkaç ay önce (Ocak ayında)  glikoz seviyesini ölçen kontakt lens projesini duyurmuştu. Google’ın gizemli laboratuarı olarak bilinen Google X Labs‘de icat edilen buluş sayesinde milyonlarca diyabet hastasının kan şekerini kanlarını vermeden ölçebileceği duyurulmuştu.

Google’un teknoloji konusunda yaptığı bu adımlar herkesi gelecek için heyecanlandırıyor. Giyilebilir teknolojilerin gelecekte hayatımızın her alanına gireceğini tahmin etmek bizim için artık hiç de zor değil.

Submit a Comment