Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Görme Engellilerin Hayatını Kolaylaştıran 3 Mobil Uygulama

Görme Engellilerin Hayatını Kolaylaştıran 3 Mobil Uygulama
Nihal Yormaz

Görme engelli bireyler için engelsiz birçok proje üzerinde çalışılıyor. Akıllı cihaz üretici firmalarının araştırma ve geliştirme ekipleri tarafından tasarlanan bu mobil uygulama çalışmaları bazılarını sizler için seçtik.

1) Google Talkback

Google Talkback, Google tarafından görme engelliler için hazırlanan özel bir mobil hizmet. Bir bir ekran okuyucu programı olan Google Talkback, görme engellilerin android tablet ve telefonlarını etkin bir şekilde kullanabilmelerini amaçlıyor. Uygulamada, ekrandaki tüm iletiler ve uygulamalar sesli iletiler şeklinde kullanıcıya aktarıldıktan sonra parmakla dokunulan öğeler de aynı şekilde sesli olarak kullanıcıya bildiriliyor. Bu uygulama sayesinde görme engelli bir birey telefonuyla arama yapabildiği gibi mesajları da sesli bir şekilde dinleyerek cevap verebiliyor.

2) Smart Audio Book Player

Görme engelli bireyler için android platformu üzerinden profesyonel olarak sesli kitap okuyabilmenizi sağlayan Smart Audio Book Player, sesli kitap oynatmak özel olarak tasarlanmış. Üstelik daha önceden satın almış olduğunuz sesli kitapları cihazınıza kopyalayarak bu program yardımıyla dinlemeniz de mümkün. Programın çalma hızı kontrolü bulunduğu gibi, sesli komutla da çalışıyor.

3) Google Goggles Nesne Tanıma

Fotoğraf çekerek arama yapılabilen Goggles uygulaması sayesinde görme engellilerin sadece cep telefonlarını kullanarak bir tabloyu, ünlü ve önemli bir noktayı, bir ürünün, bir vitrinin veya popüler bir resmin tanımlanması mümkün. Goggles, aradığınız şeyi veritabanında bulursa, size faydalı bilgileri sesli bildirimler yoluyla iletiyor. Ayrıca Goggles, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Almanca, İspanyolca, Portekizce, Rusça ve Türkçe metinleri okuyabiliyor ve başka dillere çevirebiliyor.

Submit a Comment