Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

GSK İlaç Geliştirmek İçin Yapay Zeka Kullanacak

GSK İlaç Geliştirmek İçin Yapay Zeka Kullanacak
Derya Öztürk

İngiliz ilaç şirketi GlaxoSmithKline (GSK), yeni ilaçlar üretmek için yapay zekâ kullanacaklarını açıkladı. GSK bu amacı doğrultusunda, İskoçya merkezli yapay zekâ şirketi Exscientia ile 43 milyon dolar değerinde bir anlaşmaya imza attı.

Yeni bir ilaç geliştirmek; uzun, karmaşık ve pahalı bir süreçtir. Şimdiyse bilgisayarların bu sürecin büyük bir kısmını taklit edebileceği, maliyeti ve zamanı büyük ölçüde azaltacağı konusunda bir umut var. Dünyanın önde gelen ilaç şirketlerinden GSK; İskoç yapay zekâ (AI) şirketi Exscientia’ya, derin öğrenme (deep learning) kullanarak ilaç geliştirmeleri karşılığında 43 milyon dolar sundu.

GSK elindeki bazı verileri ve hedeflerini Exscientia’ya devredecek ve Exscientia bunları kullanarak bir sonuca ulaşabilmek için kendi sistemlerini kullanacak. Exscientia’nın CEO’su Andrew Hopkins, sistemlerinin potansiyel tedaviler için gerekli olan maliyeti ve zamanı dörtte bir oranında azaltacağını belirtiyor.

İlaç sektöründe yapay zekâdan yararlanarak ilaç üretme çalışmaları gerçekleştiren başka kuruluşlar da mevcut. Yapay zekâ ve ilaç sektörünü birleştiren Atomwise; hastalıkları moleküler seviyede inceleyen, daha sonra bu yapıya uygun olarak ilaçları ve hastalıkları eşleştirebilen derin öğrenme algoritmaları sayesinde, ilaç keşiflerinde devrim niteliğinde değişiklikler yapabilmek için çalışmalar gerçekleştiriyor. Recursion Pharmaceuticals ise makine öğrenimi tekniğini ve biyolojiyi kullanarak 10 yıl içerisinde 100 hastalık için tedavi bulma hedefinde olan bir diğer şirket.

Kaynak:

https://www.engadget.com/2017/07/03/gsk-will-use-supercomputers-to-develop-new-drugs/

Görsel:

Shutterstock

 

 

Submit a Comment