Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Güney Afrika’da İşitme Testleri İçin Mobil Uygulama Devri

Güney Afrika’da İşitme Testleri İçin Mobil Uygulama Devri
Kubilay Han Uluerim

Milyonlarca Güney Afrikalı işitme kaybı ile mücadele ediyor. Bu konuda erken teşhis önemli olsa da kırsal kesimde yaşayan insanlar tıbbi hizmetlere erişim sıkıntısı çekiyor. Bu hususta geliştirilen bir mobil uygulama sayesinde işitme kaybını önceden tespit edip uzmanlarla iletişime geçmek artık daha kolay.

University of Pretoria tarafından 2013 yılında geliştirilen HearScreen uygulaması, akıllı telefon ve bir kulaklık sayesinde işitme testini evde yapmayı mümkün kılıyor. Elde edilen verilerin uzman doktorlarla paylaşılması sonucunda ise tedavi şekli erkenden belirlenebiliyor.

“Minimum eğitime sahip sıradan bir vatandaş bile uygulamayı kullanabilir. Hatta ikonografiyi o kadar iyi tasarladık ki okur yazar olmayan biri bile düzgün bir test yapabilir. Otomatik test celseleri ve çevresel gürültü takibi gibi kalite kontrol yöntemleri, bulut tabanlı veri takibi sayesinde güvenilir sonuçlar almayı sağlıyor.”

-HearScreen Geliştiricilerinden Nic Klopper

Güney Afrika’da uygulamaya verilen tepki ise hiç gecikmemiş. HearScreen şimdiden birçok sivil toplum kuruluşuyla anlaşarak çabuk ve etkili bir dağıtıma başlamış. Güney Afrika’daki yetim ve yoksul çocukları destekleyen Topsy Foundation ise çocuk gelişim programlarına bu teknolojiyi dahil eden kurumlardan sadece biri.

HearScreen, Güney Afrika dışında 25 farklı ülkede kullanılıyor ve Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte çalışıyor.

 

Kaynak:

Submit a Comment