Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Güney Afrika İlaç Stokları Takibinde Dijitale Geçti

Güney Afrika İlaç Stokları Takibinde Dijitale Geçti
Kubilay Han Uluerim

Güney Afrika Sağlık Bakanı Aaron Motsoaledi, ilaç stoklarının bittiği öğrenildikten sonra atılan “beklenen felaket!” ve “kriz!” gibi gazete manşetlerine son geleceğini açıkladı.

Geçtiğimiz gün bakanlık ve hücresel hizmet tedarikçisi Vodacom tarafından Güney Afrika’da yayımlanan bir mobil uygulama, ecza depolarında var olan ilaçların takibini sağlık departmanı çalışanlarının ellerine bırakacak. İlaç takibi Stock Visibility System’a (stok görüntüleme sistemi) bağlanılarak gerçekleştirilecek.

Başarılı kamu-özel sektör ortaklığın bir örneği olarak yüceltilen uygulama, ülkenin 8 bölgesinde Western Cape dışında 3126 sağlık kurumuna tanıtıldı. Uygulamanın geliştirilmesinden önce, Ulusal Sağlık Departmanı ilaç stoklarını kontrol etmek için manual yöntemleri kullanıyordu.

“Mayıs ayındaki bütçe konuşmamda bu sistemin üç ay içinde tüm kliniklerde kullanılmaya başlayacağını söylemiştim. Bugün, sistemi iki ay içinde faal hâle getirip hedefimizin ötesinde bir şey başardığımızı söylemekten çok mutluyum. Bu başarı, bizim ulusal seviyede ilaç kontrolü yapmamıza olanak tanıyor.” diyor Motsoaledi.

Uygulamanın temel özellikleri:

  • Stok idaresine ilişkin bilginin tesislere mahsus akıllı telefonlar ile toplanmasına imkân tanımak.
  • Antiretroviral ve tüberkülöz ilaçları dahil olmak üzere sağlık kliniklerinde bulunan onaylı tüm ilaçlar hakkında bilgi toplayabilmek.
  • Verinin klinik çalışanları tarafından toplanıp merkezi veri tabanlarına ve bulut sistemine yüklenebilmesi.

Submit a Comment