Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hangi Akıllı Saati Almalı?

Hangi Akıllı Saati Almalı?

| On 12, Jun 2015

Akıllı saat pazarı çok hızlı gelişiyor ve büyüdükçe büyüyor. Hem donanım anlamında hem de yazılım anlamında oldukça önemli gelişmelere şahit oluyoruz. Piyasada tüm üreticilerin akıllı saat modelleri bir bir boy gösteriyor. Durum böyle olunca da doğal olarak tüketicilerin aklı karışıyor ve akıllı “Hangi akıllı saat iyidir, hangisini almalı, hangisinin ne özelliği var?” gibi sorular geliyor.  Yazının sonundaki infografik’te son çıkan akıllı saat modellerinin bazılarının karşılaştırmalı tanıtımlarını bulabilirsiniz.

Bizse sizler için piyasanın nabzını tutan 5 modeli karşılaştırmalı olarak ele aldık. Apple, Apple Watch  ile pazara tek başına hakim olmaya çalışırken Google ise, giyilebilir teknolojiler için özel olarak tasarladığı Android Wear işletim sistemi ile yine pazarda tek başına rekabet etmeye çalışıyor.

1. Apple Watch

Apple Watch’un biri küçük biri büyük olmak üzere iki versiyonu var. Küçük olan 38 mm iken büyük olan 42 mm. Küçük versiyonu 340 x 272 piksel, büyük olan 390 x 312 piksel çözünürlüğe sahip. Apple Watch’ların ekranı OLED. Bu ekran; görüntülerin ve simgelerin camda yüzer gibi görünmesini sağlıyor. Apple Watch, 8 GB dahili belleğe sahip. Bu belleğin en fazla 2 GB‘lık kısmını müziğe, 75 MB‘lık kısmını ise fotoğraflara ayırabiliyorsunuz. Apple’ın özel işletim sistemini kullanan Apple Watch’ta Bluetooth, NFC, Wi-Fİ desteği de var. Sağlık uygulamalarıyla sağlığınızı adım adım takip ettiğini de hatırlatmakta fayda var. Duş, el yıkama ya da yağmurdan etkilenmeyen cihaz, kullanıcılara üç farklı paket şeklinde sunuluyor: Apple Watch, Apple Watch Sport ve Apple Watch Edition.

2. Samsung Gear S 

Samsung Gear S; 2 inch Super AMOLED ekrana sahip. Bu kavisli ekran sayesinde saat kolunuz şekline rahatça uyum sağlıyor. Telefonunuzdan uzak olduğunuzda bile 3G, Wi – Fi ve Bluetooth bağlantısı ile arama yapmanıza, aramaları ve mesajları yanıtlamanıza olanak sağlayan cihaz, 360×480 piksel çözünürlüğü destekliyor. Tizen işletim sistemine ve 12.5 mm’lik kalınlığıyla Samsung Gear S, 3G Bağlantılı tek marka.  Ayrıca geliştirilmiş çoklu sensörleri ve dahili GPS’i sayesinde de mükemmel bir yol arkadaşı. Samsung Gear S de sağlık uygulamalarıyla sağlığınızı yönetmenizi sağlayan bir cihaz.

3. Motorola Moto 360

Klasik saat görüntüsüne sahip bir yeni nesil akıllı saat olan Motorola Moto 360, Sadece Android 4.3 ile çalışıyor. 1.56 inch ekrana sahip saat 320×290 piksel çözünürlüğü destekliyor. Ekranı Gorilla Glass 3 ve 205 ppi değere sahip. Bluetooth desteği de bulunan cihazın kalınlığı ise 11.5 mm. iPhone ve Windows Phone ile çalışmayan Motorola Moto 360, uyku takibi yapamıyor.

4. Sony SmartWatch 3 SWR50

Sony, dünyanın en büyük elektronik markalarında biri olmasına rağmen, firmanın bir akıllı saatinin olduğunu bilen çok az. Sony, resmi web sitesinde bile saatin detaylarına pek fazla yer vermiyor. Ancak bilinen temelli özellikleri şu şekilde: 3: 1.6 inch Transflektive ekran, 320×320 piksel çözünürlük, Android Wear işletim sistemi, ortam ışığı sensörleri, hız ölçer, pusula, Cayroskop’un yanı sıra Bluetooth, NFC, Micro USB desteği. İster akıllı telefonla, ister akıllı telefonsuz kullanabileceğiniz suya dayanıklı cihazın kalınlığı ise 10 mm.

5. LG G Watch R

LG’nin yeni nesil akıllı saat modeli G Watch R tasarımı ile dikkat çekiyor. Android Wear işletim sistemi ile çalışan cihaz 1.3 inch OLED ekrana sahip. 280×280 piksel çözünürlüğünün yanı sıra Bluetooth, Micro USB bağlantı desteği de veriyor. Cihazın kalınlığı ise 11.1 mm.

Saatlerin görüntülü karşılaştırma ve özelliklerine aşağıdaki infografikten ulaşabilirsiniz.

smart_watch_compare_post

Comments

  1. Bilgilendirme için teşekkürler

Submit a Comment