Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

3D Yazıcıyla Üretilen Akıllı Biyonik Eller Çocukları Süper Kahramanlara Dönüştürecek

3D Yazıcıyla Üretilen Akıllı Biyonik Eller Çocukları Süper Kahramanlara Dönüştürecek
Derya Öztürk

Open Bionics tarafından çocuklar için 3D yazıcı kullanılarak üretilen akıllı biyonik eller, dünya genelinde 2 milyon çocuğa umut olabilir.

Pazartesi günü dünyada ilk kez, çocuklar için 3D yazıcıyla üretilen biyonik eller üzerine klinik deney süreci başlatıldı. Ucuz maliyeti, çok kısa sürede üretilebilmesi ve film kahramanlarından esinlenilerek hazırlanan farklı dizaynlara sahip olması gibi avantajlar sağlayan biyonik eller, İngiltere Ulusal Sağlık Servisi (NHS) tarafından gerçekleştirilen 6 aylık deneme sürecinin ardından güvenli ve etkili olduğu sonucuna varılırsa ücretsiz olarak temin edilebilecek.

“Düşük maliyetli biyonik el” fikriyle yola çıkan Open Bionics, 3D yazıcı kullanarak 42 saatte üretilebilen ve yaklaşık 3,000 £’ya mal olan akıllı biyonik el üretmeyi başardı. İngiltere Ulusal Sağlık Servisi’nin şu an kullandığı teknolojiyle,  hastaların biyonik eller için 3 ay beklemesi gerekiyor ve bu el onlara yaklaşık 60,000 £’ya mal oluyor. Çocukların büyüme çağında oldukları düşünülürse, kısa süre kullanabilecekleri bir biyonik el için bu oldukça yüklü bir miktar.

Tilly-Lockey-Open-Bionics-2-1-750x500

Üretilen biyonik ellerin çocuklar için en sevindirici tarafı, onları film kahramanlarına dönüştürebiliyor olması. Star Wars, Iron Man ve Frozen’dan esinlenerek üretilen eller çocukların arkadaşları arasında kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlamayı amaçlıyor. Deneye katılan 10 çocuktan biri olan 11 yaşındaki Tilly Lockey, “İnsanlar size bakıp eliniz olmadığı için size üzülmek yerine, muhteşem bir ele sahip olduğumu düşünüyorlar” diyor.

open bionics

Open Bionics’in yeni dizaynı, hastaların vücut taramalarını kullanarak kişiye uygun şekilde üretiliyor. Deriye eklenen sensörler kas hareketlerini algılayarak hastaların ellerini hareket ettirmelerini ve parmaklarını açıp kapatmalarını sağlıyor.

Doktorlar 3D yazıcı kullanılarak üretilen ucuz biyonik ellerin dünya genelinde 30 milyondan fazla ampüteye yardımcı olmasını umuyorlar.

Kaynak:

https://futurism.com/a-new-3d-printed-bionic-hand-could-help-two-million-worldwide/?src=featured

http://www.independent.co.uk/news/health/nhs-3d-printed-bionic-hands-children-world-first-bristol-tilly-lockey-a7787156.html

Submit a Comment