Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hasar Görmüş Dokuyu Tek Bir Dokunuşla Onaran Çip Geliştirildi

Hasar Görmüş Dokuyu Tek Bir Dokunuşla Onaran Çip Geliştirildi
Derya Öztürk

Ohio State Üniversitesi’nden araştırmacılar, hasar görmüş dokuları tek dokunuşla onarabilen yeni bir cihaz geliştirdiler. Bu çip, gen terapisini kolaylaştırmak için ihtiyaç duyulan hücrelerin dönüştürülmesi için ve hücreleri yeniden programlamak için kullanılacak.

Tek Dokunuş

Bilim kurgu filmlerinde, yaraları neredeyse anında iyileştirecek bir teknoloji vardır. Bu tür cihazlar yıldızlararası herhangi bir geminin tıbbi bölmesinde bulunabilir. Ohio Eyalet Üniversitesi’ndeki Wexner Tıp Merkezi’ndeki araştırmacılar, tek bir dokunuşla organları onarabilecek bir cihaz geliştirdikleri için artık bu teknoloji Columbus, Ohio kadar yakınımızda.

Çip; Doku Nanotransfeksiyonu (TNT) adlı bir teknolojinin kullanıldığı cilt yüzeyine, hücrelere belirli bir genetik kod girmek üzere yerleştiriliyor. Bu işlem cilt hücrelerini belirli bir yaralanma veya rahatsızlığı tedavi etmek için gereken hücre türüne dönüştürüyor. Küçük bir elektrik akımı uygulayarak, DNA veya RNA hücrelere enjekte ediliyor ve daha sonra duruma göre en çok ihtiyaç duyulan hücreye dönüşecek şekilde biyolojik olarak yeniden programlanıyor.

Gelecek Nesil İçin Gen Terapisi

Cihaz, özellikle gen terapisine ve hücresel yeniden programlamaya yeni bir yaklaşım getiriyor. Nature Nanotechnology dergisinde bugün yayımlanan bir araştırmada, araştırmacılar cihazın gücünü gösteren bir dizi laboratuvar testinden bahsettiler. Yaralı farelerin bacaklarına uygulandığında, bu bacaklardaki kan akışını vasküler taramalar ile ortaya çıkardılar ve başlangıçta kısmen daha sonra ise tamamen iyileşme gözlendi.

Bu OSU araştırması, teknolojik ilerlemenin tıpta yeni sınırlara nasıl ulaştığını gösteren bir başka örnek.  Artık daha iyi makineler ve ekipmanlar üretmenin ötesine geçilmiş durumda. Yapay zekâ, çipler ve hatta block-chain bile bilim ve tıp için birer hazine.

Kaynak: Futurism

Submit a Comment