Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dijital Sağlık Büyük Veriden Akıllı Veriye Geçiyor

Dijital Sağlık Büyük Veriden Akıllı Veriye Geçiyor
Alperen Sözen

Dijital sağlık alanında yapılan her işin merkezinde olan verilerin önemi her geçen gün daha da çok artıyor. Büyük verinin depolanması, güvenlik açıkları ve anlamlandırılması gibi konuların hala çok sorunlu olduğu bilinen bir gerçek.

Son yıllarda geliştirilen büyük veri kullanımına dair yöntemlerin aslında doktorlar, hastalar ve diğer sektör çalışanları için beklenen yararı sağlayamadığı şüphesi; büyük veri kullanımının bir kenara bırakılarak akıllı veriye geçilmesi için sektörü kamçılamış gibi görünüyor. Peki akıllı veriden kastedilen tam olarak ne?

Akıllı veri, olaylara, kişilere, ilaçlara ve taraflara bağlı olarak odaklandırılmış, bütün elemanların fayda sağlayabileceği veriler için kullanılan bir söylem. Biraz daha açıkladığımız zaman; bir hastanın doktor ziyareti öncesinde Google’da şüphelendiği medikal durumu aratması, sonrasında bilgilenerek doktora gitmesi, tedavi yöntemi / ilacı öğrendikten sonra tekrar dijital ortamda arama yapması, ilaçla ilgili topluluklar tarafından oluşturulmuş içeriklerle etkileşime girmesi, basit bir muayene için çok fazla verinin ortaya çıkmasını sağlıyor. Ne var ki, bu verilerin belli kısımları bu olaydaki belli tarafları etkiliyor.

story-of-data

Akıllı veri kullanımında ise, hastalıkla ilişkili içeriklerin bu hastalık üzerine çalışan doktor, bilim insanı, araştırma laboratuvarları ya da ilaç firmalarından gelmesi, tüm tarafların anlamlı bir etkileşime geçmelerini ve aralarında dijital organik bir bağ oluşmasını sağlıyor. Hastalıkla ilgili doğru ve işe yarar bilginin dijital mecralara aktarılması, doğru SEO (arama motoru optimizasyonu) stratejisi ile arama sonuçlarında bu bilginin ilk sırada çıkması akıllı verileri oluşturarak daha sonraki içeriklerin oluşturulması ve taraflara iletilmesini kolaylaştıracaktır.

Akıllı verilerin esas amacı, hastaların ve doktorların, muayene sürelerinde ya da teşhis aşamalarında zaman tasarrufu sağlayabilecek uygulamaların çıkmasını sağlamak. Odaklandırılmış veri setlerini kullanan bir uygulama ile, hastanın doktorla görüşme süresi kısaltılabilirse bu herkesin yararına olacaktır.

Tüm bunların dışında, bulguların elenmesi noktasında da akıllı veriler kullanılarak, hastaların daha etkili bir bakım hizmetine ulaşması mümkün olabilir. Böylece medikal malzeme ve ilaç israfından kurtulmak da mümkün olabilir.

KPCB tarafından hazırlanan aşağıdaki videoda, Ray Bradford büyük veriden akıllı veriye kayan dönüşümle ilgili düşüncelerini kısaca açıklıyor.

Submit a Comment