Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

MIT Uyku Kalitenizi Uzaktan Ölçebilen Bir Cihaz Geliştirdi

MIT Uyku Kalitenizi Uzaktan Ölçebilen Bir Cihaz Geliştirdi
Ekin Eryazar

Daha önce yatağa takılan aksesuarlar veya akıllı sensör takviyeli kulaklıklar uykunuzu bir şekilde izleyebiliyordu. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Massachusetts General Hospital’daki araştırmacılar tarafından hazırlanan yeni bir proje, birtakım uyku bozukluğuna sahip insanlara yardımcı olmayı amaçlıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki uyku bozukluklarından etkilenen toplam insan sayısı, yaklaşık 50 milyon civarında. Peki, bu çalışmanın öncekilerden farkı ne? Bu proje kullanıcılarla fiziksel temas içermiyor.

Wi-Fi kutusuna benzeyen bu cihaz, hafifçe değişen nabız ve solunum hızı gibi verileri açığa çıkarabilen radyo dalgalarının frekansını analiz ediyor.

Yeni yapay zekâ teknolojisi sayesinde cihaz; kişinin uyku aşamaları, hareket ve nefes alma oranı da dâhil olmak üzere uyku düzeni hakkında bilgiler sunuyor.

Araştırmacılar bir sonraki adımda, uyku bozukluklarıyla yakından ilişkili olan Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına uyku düzenin etkisini araştıracaklar. Tabii çalışma hala başlangıç aşamasında sayılır ve cihazın kamuya açılması için de FDA gibi kuruluşların onayı gerekiyor. Ancak şimdilik, sonuçlar umut verici görünüyor.

Kaynak: DigitalTrends, TechCrunch

 

Submit a Comment