Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

“Health Target” Kullanıcılarına Daha İyi Bir Yaşam Sağlıyor

“Health Target” Kullanıcılarına Daha İyi Bir Yaşam Sağlıyor
Berk Geyik

Mobil sağlık uygulamaları konusunda ABD’nin önde gelen şirketlerinden WebMD, günümüzün akıllı telefonları ve saatleri dahil, tüm cihazlar tarafından toplanan biyometrik verilerin hekimler tarafından yorumlanabileceği bir portal geliştirmektedir.

“Health Target” olarak lanse edilen bu yeni portal, şimdilik iPhone uygulaması olarak piyasaya sürülecektir.

“Health Target“ diyabet ve obezite başta olmak üzerek günümüzde sık görülen sağlık sorunlarına karşı hastalara fiziksel ve ruhsal anlamda destekleyen uygulamaları içermesi bekleniyor Örneğin; kan şekerinin takibi ve değerlendirilmesi, kablosuz baskül uygulaması, kilo verme sürecinde öfke kontrolü ve motive edici teknikler bu portalda bulunacaktır. Ayrıca portal, üyeleri dışında gelen kullanıcılar için de sağlık alışkanlıklarını geliştirici ve bilinçlendirici uygulamaların bulunması bekleniyor.

Portal, birçok tanınmış firmanın sağlık verilerine eşleşebilecek, mevcut verileri aktarabilecek ve değerlendirebilecek özelliğe sahiptir. WebMD’nin geliştirdiği bu portal, ilk etapta Apple ürünlerine uyumlu olacağı düşünülse de; Apple’ın HealthKit uygulamasının varlığı ve markanın obezite ile ilgili de Mayo Clinic ile ortak çalışma yürütüyor olması WebMD’nin uygulamasının önünde dezavantaj olarak yorumlanabilir.

webmd-ipad

WebMD, “Health Target” portalıyla ilgili hedeflerini ve portalın fonksiyonlarına ilişkin duyuruda şu noktaların altını çizmiştir.

1) Amaç: “Health Target” üyelerine daha sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için hedefler göstermektedir.

a) Kalıcı kilo kontrolü

b) Daha sağlıklı beslenmek

c) Daha aktif bir yaşam

d) Kan şekerinin kontrolü

e) Daha iyi uyumak

f) Daha iyi hissetmek

Hedefe istenilen zamanda yenileri eklenebilir ya da hedef değiştirilebilir.

2) Alışkanlık Kazanımı: Her bir alışkanlık, kazanılırken üç seviyeyi izleyerek davranış halini alır. Kolay, orta derecede, zorlu ve zor olmak üzere kullanıcı birer haftalık periyotlar halinde sağlıklı olma davranışlarını yaşayarak ve deneyimleyerek alışkanlığı edinirler. Kullanıcı bu alışkanlık sürecinin hızını kendisi belirleyebilecektir. Böylece kendilerini daha kolay sağlıklı yaşama adapte edebilecektir.

3) Veri Anlamlandırma: Kullanıcıların uyku değişikliklerini, yaptıkları fiziksel egzersizler esnasında gösterdikleri eforu, harcadıkları kaloriyi; kan basıncı, nabız ve kan şekeri göstergelerini yorumlar ve görsellendirerek kişinin durumunu anlamlı kılar.

4) İlerleme Raporu: Kullanıcılar aldıkları bu bilgilere ek olarak, haftalık ve aylık olmak üzere, gelişim raporları alacaklardır. Bu sayede tıpkı bir şirketin durum analizi yapması gibi, hayatlarını ne derecede sağlıklı ve istenilen ölçütlerde sürdürebildiklerini göreceklerdir. Bu belki uygulamanın bu özelliği kullanıcı açısından en cazip kısmı olacaktır.

 

Submit a Comment