Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Biyonik Pankreas Sistemi Tip 1 Diyabet Hastaları için Umut Vaat Ediyor

Biyonik Pankreas Sistemi Tip 1 Diyabet Hastaları için Umut Vaat Ediyor
Yasemin Şahan

iPhone’a entegre edilen cihaz, Tip 1 diyabet için umut vaat eden teknolojik hizmetlerle hastaların hayatını kolaylaştırmayı amaçlıyor. Araştırmacılar, cihazın Tip 1 diyabetli insanların kan şekeri ölçümünde insülin pompasından daha etkili olacağını belirtiyorlar.

Tip 1 diyabetli kişilerin vücutları diğer insanlar gibi kan şekerini düzenleyen insülin hormonunu üretmez. Bu insanların hayat kalitesini arttırmak için yapılan bilimsel araştırmalarda ‘’biyonik pankreas’’ geliştirilmesi önemli bir faktördür.

ABD’de 3 milyon kişinin muzdarip olduğu Tip 1 diyabet, Tip 2 diyabete göre daha az yaygındır zira çocuklarda ve gençlerde görülen bu tür şeker hastalığı, Juvenil diyabet olarak bilinmektedir.

Tip 1 diyabetli kişiler, gün içinde birkaç defa kan şekeri oranını ölçmeli ve kandaki glikoz seviyesini korumak için insülin iğnesi veya insülin pompası kullanmalıdırlar.

iPhone 4S kullanılarak geliştirilen yeni dijital sağlık metodu sayesinde kişinin vücudundaki insülin ve pankreasta oluşan glükagon hormonu için kontrol algoritmasına sahip mobil aplikasyon tasarlanmıştır. Derinin altına yerleştirilen minik bir iğne mekanizması sayesinde kişinin vücudundaki glikoz seviyesi reel zamanlı olarak takip edilebiliyor.

Toplamda 52 genç ve yetişkinden oluşan bir odak grup üzerinde, 5 gün boyunca uygulanan bu yeni dijital sağlık metotta; biyonik pankreas kullanan hastalara hipoglisemi için pek az müdahale edilmiş ve normal olarak hesaplanmış olan gece kandaki glikoz oranı açısından hastalar iyileşme belirtileri göstermişlerdir.

Massachusetts General Hospital’dan Yardımcı Tıp Doçenti Steven Russell; biyonik pankreas sisteminin, diyabetle ilgili komplikasyon riskinin azaltıldığı ve kandaki glikozun da bu azalma oranında düşürüldüğünü belirtmiştir.

Günümüz teknolojisini hala yetersiz kaldığı bu çalışma, pazara sürülmek için daha da geliştirilmeyi bekliyor.

Submit a Comment