Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hindistan’da Dijital Sağlık Ocağı Başarısı

Hindistan’da Dijital Sağlık Ocağı Başarısı
Kubilay Han Uluerim

Hindistan’da, eski bir köyde Jalgaon mahallesinde bulunan bir bina, gelişmiş tıbbi ekipmanlar ve kablosuz ağ bağlantısı kullanılarak, 26 yaşındaki Dr. Manisha Mahajan tarafından ülkenin ilk dijital sağlık ocağına dönüştürüldü.

1 Aralık 2015’te Patonda köyü sağlık ocağının (PHC) başına getirilen Dr. Mahajan, köylülerden topladığı bağışlar ve kendi katkısıyla, dijital yazılım, güvenlik kameraları, 7/24 kablosuz internet, gelişmiş ekipmanlar alarak bütün binayı yeniledi. PHC, 13 köyün sakinlerine kolay erişimiyle sağlık hizmet sağlıyor.

”PHC, yerel halk için temel bir ihtiyaç, fakat hastalar uzun süre beklemekten ve verilen kötü hizmetten şikâyetçiydi. Biz, devletten hiç para almadan bu sağlık ocağını geliştirdik. Ben 20.000Rs, çalışanlar 19.000Rs, bir Zilla Parishad üyesi 20.000Rs, yerel bir parti olan Unmesh Patil 50.000Rs para verdi, geri kalan para ise köylülerden toplandı” diyor Dr.Mahajan. Tasarladığı dijital sağlık ocağı modelinin sunumunu yapan Mahajan, eyalet çapındaki 1800 sağlık ocağını da bu şekilde değişime uğratmak istese de, henüz yetkililerden cevap alabilmiş değil.

3 ay öncesinden bugüne %3040 oranında büyüyen sağlık ocağına, günde 80 civarı hasta geliyor.

Submit a Comment