Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İşitme Engelliler İçin Engeller Kalkıyor

İşitme Engelliler İçin Engeller Kalkıyor
Kubilay Han Uluerim

2014 yılında Samsung Türkiye tarafından paylaşılan, bütün bir mahallenin işaret dili öğrenerek sürpriz yaptığı Muharrem’in videosunu hatırlıyor musunuz? Bu tarz projelerin devam etmesi ve duyma engelli insanlar için işaret dili öğrenen kişiler, her gün görmek istediğimiz gelişmelerden bazıları. Peki bu işi daha da kolaylaştırıp sağır insanlara konuşma yeteneği versek?

Texas A&M’de geliştirilen bir teknoloji, sağır vatandaşlara da konuşma imkânı sağlıyor. Reuters’a göre cihaz, kullanıcı kişinin el hareketlerini ve kaslardan gelen EMG sinyallerini tanımlayan bir grup sensörden oluşuyor. Bu sayede el hareketleri kelimelere dönüşebiliyor. ”Bilekten gelen kas hareketlerini deşifre ediyoruz. Bu sinyallerden bazıları dolaylı yoldan parmaklardan geliyor. Bunun sebebiyse elimizi farklı şekillerde sıktığımızda kaslarımızın farklı sinyaller göndermesi.” diyor Texas A&M Üniversitesi Biomedikal Mühendislik bölümünden Doç. Dr. Roozbeh Jafari.

Dünya Duyma Engelliler Federasyonu’na göre dünyadaki 70 milyondan fazla sağır insan, anadili olarak işaret dili kullanıyor. Bir gün herkesin birbirini anladığı bir dünya yaratmak için çalışan bilim adamları, sürekli olarak çalışmalarına devam ediyor. Geliştirilen teknolojinin tanımı için Texas A&M Üniversitesi’nin ilgili videosunu izleyebilirsiniz.

Submit a Comment