Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hologramlar Uzaya Çıkıyor

Hologramlar Uzaya Çıkıyor

| On 29, Jun 2015

Microsoft’un Hololens adlı sanal gerçeklik gözlüğünden daha önce şu yazımızda bahsetmiştik. İşte bu teknoloji harikası gözlükler artık kullanılmaya başlanıyor. Bu ay sonunda HoloLens başlıkları, NASA ve Microsoft tarafından uzay istasyonunda görev yapacak astronotlara gönderilecek. Sidekick projesi kapsamında astronotlar için özel olarak geliştirilen bu hologram başlıkları, teknolojinin uzaydaki kullanım şekillerini belirlemek amacıyla kullanılacak. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) görev yapacak astronotların hologram teknolojisinden yararlanması için Microsoft ile işbirliği yapan NASA’nın Weightless Wonder C9 jetinde deney amacıyla oluşturulan özel ortamda teknisyenler HoloLens hologram başlıkları ile eğitim yaptılar.

Mars’a yapılacak yolculuklarda da kullanılması planlanan HoloLens ile astronotların, uzayda yerine getirecekleri görevleri daha kolay gerçekleştirmeleri ve uzaydaki çalışma alanının etkinliğini arttırmak hedefleniyor.

Sidekick projesinin iki işlem modu olacağını belirten NASA, bunlardan ilkinin, Skype vasıtasıyla uzay istasyonu ile yer istasyonu arasında gerçek zamanlı bir bağlantı kurulmasını sağlayacağını söylüyor. ‘Remote Expert Mode’ adı verilen bu mod, gerçek zamanlı bilgi aktarımı ve eğitim gibi işlemler gerçekleştirilebilecek. ‘Procedure Mode’ adı verilen ikinci kullanım şekli ise; holografik görüntülerle işlem yapılmasını sağlayacak. Bu yeni teknolojilerin, tıp dünyasında da kullanılması öngörülürken, tıp fakültelerinde kadavra kullanımının da önüne geçeceği tartışılan konular arasında yer alıyor. Aşağıdaki videoda Weightless Wonder C9 jetinde yapılan deneyi izleyebilirsiniz.

Submit a Comment