Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Akıllı Telefonlarda Akciğer Kanseri Sensörü

Akıllı Telefonlarda Akciğer Kanseri Sensörü
Alperen Sözen

Akıllı telefonların kullanım alanı hayatımızın neredeyse her anında. Yüklediğimiz spor amaçlı ve sağlık verilerimizi kaydedip takip etmemize yarayan uygulamalar gibi pek çok kullanıcı dostu özellik yaşamımızı oldukça kolaylaştırmakta.

Sağlık alanında da akıllı cihazların kullanımı gün geçtikçe artıyor. Hastanelerde hasta kayıtları ve takiplerinin tabletlerden yapılmaya başlanması, doktorlara ilaç rehberi olması için hazırlanan uygulamalar vb. bunların örneklerinden sadece birkaçı.

Vantage Health ve ana firması Nanobeak bu hafta içerisinde Scripps Translational Science Institute (STSI)  ile Hasta Başı Kimyasal Sensörleri Projesi için bir araya geldiklerini duyurdu. Sensörü geliştirmenin ötesinde, bu ortaklıkla, STSI ve diğer iki bölgede klinik deneylerin planlanması ve uygulanması da sağlanmış olacak. Sensörlerin alkol ölçmek için kullanılan aparatlara benzeyeceği ve akıllı telefonlara monte edilebilecek aksesuarlar olması öngörülüyor.

sensör1

STSI temel uçucu organik bileşenleri, gaz kromotografisi ve kütle spektrometrisi sayesinde belirleyebilen sensörlerin geçerliliğini kanıtlamak için çalışacak. Şirket, Vantage Health sensörlerini kullanarak akciğer kanseri ile ilişkilendirilen temel uçucu organik bileşenleri saptamaya çalışacak.

Şubat ayının başlarında Vantage Health, NASA ile, NASA’ya ait patentli kimyasal sensörlerin mobil sağlık ürünleri olarak pazarlanması için beş yıllık bir anlaşma yaptığını bildirdi.

Bu tür ürünlerin pazara sunulması hastaların hayat kalitesini arttırmanın önünü açan gelişmeler olarak kabul ediliyor. Yapılan anlaşma ile, nanaoteknoloji alanındaki gelişmeler, kimyasal sensörler, karbon nano tüpler, tıbbi teşhisler, çevresel ürünler ve akıllı telefon uygulamaları gibi NASA laboratuvarlarında geliştirilen pek çok prototip ve fikir pazara sunulabilecek. Böylece gelecek için atılan adımların insanların hayat kalitesini arttıracak; özellikle de önemli hastalıkların erken teşhisini kolaylaştıracak.

Submit a Comment