Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Apple-IBM Ortaklığı Sağlık Hizmetleri İçin Ne Anlama Gelecek?

Apple-IBM Ortaklığı Sağlık Hizmetleri İçin Ne Anlama Gelecek?
Ceren Gülpınar

Teknolojik ortaklıklar söz konusu olduğunda, Apple ve IBM’in, iPhone ve iPad’ler için kurumsal yazılım iş birliği kurmalarından daha fazlasını hayal etmek zor. Üstelik Apple şimdilerde kurumsal tüketicileri için yeni bir müşteri hizmeti ve desteği sunacağını da yaymakta.

Dönüm noktası olan bu ortaklık, işleri yeniden halledebilmek için kullanılabilecek yolları iki şirkete de yeniden tanımlatıyor. iPhone ve iPad için geliştirilen yerli uygulamalar da dahil olmak üzere, 100’den fazla sektöre özel kurumsal çözümler yeni bir sınıfta sunulacak. Cihaz yönetimi, güvenlik, analitik ve mobil entegrasyonu da dahil olmak üzere iOS için optimize edilmiş benzersiz IBM bulut hizmetleri; işletmelerin ihtiyaçlarına uygun yeni AppleCare hizmeti ve desteği sunulacak. Cihaz aktivasyonu, tedarik ve yönetimi için IBM’in yeni paketlenmiş teklifleri de program dahilinde yer alacak.

Doktorların iPad tutkunu oldukları bir sır değil ancak şu da bir gerçektir ki, arsız bir tüketici cihazı gibi bir kuruluş da, böyle güçlü dayanaklar bulabilmek için sağlık sektörünün içinde yer almak ister.  Hastane CIO’ları, güvenlik, pil ömrü, yazılım uyumluluğu ve oluşabilecek ters durumlar için endişe duymaktadır. Bu sebeplerden ötürü Dell ve Microsoft gibi rakip tablet satıcıları doktorlarının kurumsal kullanım için tasarlanmış cihazları kullandıklarına dair tavsiyeler duymak istemektedirler.

apple_IBM_iPad_IT

Dell’in Medikal Başkanı Doktor Andrew Litt’in  geçtiğimiz yıl MobilHealthNews‘a söylediklerine göre: “İnsanların iş ortamlarında bu uygulamaları kullanmak istemesi uygun karşılanabilecek bir durumdur, Apple kendi platformunda özelleşme yapmayarak bunu açık bir şekilde ortaya koymuştur.” dedi.

IBM haberleriyle de bu doğrulandı. Apple yalnızca sağlık değil aynı zamanda perakende, finans, sigorta ve diğer birçok sanayi alanında uzun kurumsal mücadelede yer almıştır. Motion Computing gibi özel tıbbi tablet üreticileri de dahil; diğer tıbbi tablet üreticileri bu alanda Apple’a karşı oldukları halde, yalnızca duman kadar yol alabildiler.

Peki nihayet Apple’ın ciddi olarak şimdilerde bir girişime başlamak istemesi kafa karıştırıcı değil mi? Bu çok gerekmese de sonradan kanıtlanmıştır. Manhattan Araştırmacısı James Avallone’a göre, Apple hala hastanede mobil cihazların benimsenmesi için rahat bir yol sunmaktadır. Avallone’a göre iPhone en üst cihazdır ve kurulduğu ilk günden bu yana bu böyle devam etmiştir. Yıllardır Android cihazlar ikinciliği almış olsa da pazarda hala iPhone üstünlüğü söz konusudur.

apple-vs-ibm

Zamanla pazar büyümesi durduğunda, şirketlerin birbirlerinin hisselerini sona erdirmek için yapacakları şeyler olmayacak. İşte tam o an kurumsal bir oyun için mükemmel bir zaman olabilir.

iPad donanımıyla ilgili; uzun dönem hastanede kaldığında pil ömrünün yetmemesi ya da ameliyathane koşulları için sterilize etmenin kolay olmadığına dair ele alınmaz olumsuz eleştiriler de söz konusu. Ancak bu tarz eleştirilerin bakıcılar ve sağlık çalışanlarının bir alt kümesi için geçerli olması, iPad’in estetikliğinin ve kullanım kolaylığının yanında çok düşük bir etki oluşturmuştur.

Apple kurumsal teklif için herhangi bir ortağı tercih etmedi. IBM kendisine sağlık konusunda hiç de yabancı değil. Peki IBM sağlık ortamındaki verileri nasıl yönetebilir? Hastaneleri ikna edebilecek yeterince güçlü olan uygulamalar ile sağlıkla ilgili spesifik konuları hedeflemek söz konusu olduğunda, IBM, Apple ile birlikte klinik destek, karar yazılımları gibi konularda ciddi yollar alabilir.

Tüm bunların yanında Apple ve IBM’in ortaklığının sektörde pek çok alanda dalgalanmalara yol açacağına da inanabilirsiniz. Ama sağlık alanında, özellikle iPad’in kuruluşundan beri sürdürdüğü tıbbi tablet savaşında, egemen konumunu korumak için bu ortaklık Apple’ın ihtiyaç duyduğu bir teşvik ya da takviye görevi görebilir.

Submit a Comment