Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

IBM ve Apple Ortaklığıyla Katarakt Doktorlarına Yardım Edilecek

IBM ve Apple Ortaklığıyla Katarakt Doktorlarına Yardım Edilecek
Kubilay Han Uluerim

IBM, Apple ile ortaklığı sayesinde, göz bakım şirketi Bausch + Lomb’un katarakt doktorları için klinik hesaplama uygulaması geliştireceğini duyurdu. 

“Endüstrideki bütün mobil çözümleri ve tüketici olarak yaptıklarımızı düşünürseniz, bunları daha da geliştirmemiz ve doktorlar için işleri kolaylaştırmamız gerektiğini görürsünüz. Bu bizim katarakt ameliyatlarını kökten değiştirip ve geliştirebileceğimize emin olduğumuz bir alandı.” diyor Bausch + Lomb Genel Müdürü Andy Chang.

Katarakt ameliyatı, doktorların hastanın bulutlu göz merceğini alıp yerine IOL adında yapay mercek koyulmasıyla gerçekleşiyor. Lakin, her hastanın gözü farklı olduğu için, doğru IOL’i seçmek şimdilik kâğıt üzerinde yapılan bir sürü hesaplama gerektiriyor. Bausch + Lomb’dan gelen açıklamaya göre, FDA onaylı geliştirilen bu hesaplayıcının ameliyatın geri kalanı ile bir bağlantısı yok.

Söylenilene göre, uygulama, katarakt doktorlarının işini kolaylaştırmak için öncelikle bütün hesaplama ve hasta verilerini birleştirmeye yarayacak. Fakat daha sonra, IBM’in kavramsal hesaplama yetenekleriyle beraber kullanılacak.

 

Submit a Comment