Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

IBM Watson Kanser Tedavi Kararlarında Neredeyse Doktorlar Kadar Başarılı Oldu

IBM Watson Kanser Tedavi Kararlarında Neredeyse Doktorlar Kadar Başarılı Oldu
Derya Öztürk

IBM’in sağlık alanındaki yapay zeka teknolojisi IBM Watson Sağlık (IBM Watson Health), Watson süper bilgisayarının kanser tedavilerinde tutarlılığını arttırdığını gösteren yeni araştırma sonuçlarını açıkladı. Yapılan üç ayrı çalışma gösteriyor ki, Kanser için Watson (Watson for Oncology) kanser tedavilerinin %96’sında doktorlarla aynı fikirde olma başarısı elde etti.

Büyük miktarda veriyi analiz etmek için makine öğrenimini kullanan bir yapay zekâ olan Watson, sağlık alanında ise bir tedavi kararına varabilmek için hastaların verilerini inceliyor.

Dünya genelinde 55’ten fazla hastanede kullanılan Kanser için Watson’ın doktorlarla aynı kararı alma sıklığını ölçen yeni çalışmalar gerçekleştirildi. IBM, hafta sonu Chicago’da gerçekleştirilen ASCO Amerikan Ulusal Kanser Kongresi’nde bu sonuçları açıkladı.

Hindistan’daki Manipal Kapsamlı Kanser Merkezi’nde gerçekleştirilen birinci araştırma, Watson’ın akciğer, kolon ve kalın bağırsak kanseri tedavilerinin %96, %81 ve %93’ünde doktorlarla aynı düşüncede olduğunu gösterdi..

İkinci araştırma Tayland’daki Bumrungrad Uluslararası Hastane’de gerçekleştirildi. Burada da Watson, farklı kanser türleri üzerinde onkologlarla %83 oranda aynı sonuca vardı.

Aynı şekilde Güney Kore’deki Gachon Üniversitesi Gil Medikal Merkezi’nde yüksek riskli kolon kanserlerinin %73’ünde sağlık profesyonelleriyle aynı görüşü paylaştı.

Çalışmalar hakkında konuşan Onkoloji ve Genomik Araştırma Başyardımcısı Andrew Norden, “Bu çalışmalar, Watson teknolojilerinin onlardan beklediğimiz şeyi yaptığını gösteriyor: Hekimlerin kanıta dayalı bakım sunabilmeleri için kendi tecrübelerini ve uzmanlıklarını geliştirmelerine yardımcı oluyor. Teknolojinin benimsenmesi küresel olarak büyüdükçe, Watson’ın kanser bakımındaki değerini gösteren, giderek büyüyen bir veri ve kanıt yapısı inşa ediyoruz” diyor.

Kaynak:

http://digitalhealthage.com/ibm-watson-gives-same-treatment-recommendations-as-doctors-studies-say/

Görsel:

SingularityHub

Submit a Comment