Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Amazon’dan Alexa’yı Kullanarak Geliştirilecek En İyi Diyabet Uygulamasına 125.000 Dolar!

Amazon’dan Alexa’yı Kullanarak Geliştirilecek En İyi Diyabet Uygulamasına 125.000 Dolar!
Derya Öztürk

Amazon, sağlık geliştiricilerini diyabetli insanlar için ‘Alexa uygulamaları’ oluşturmaya teşvik etmek amacıyla ödülü 125.000 dolar olan bir yarışma düzenledi.

Amazon geçtiğimiz ay, birkaç sağlık geliştiricisini düzenlediği Alexa Diyabet Yarışması’na katılmak için davet etti. İlaç üreticisi Merck’ün sponsorluğunda gerçekleştirilen yarışmanın kazananı ödül olarak 125.000 dolar alacak.

Bu yarışmayla geliştiricilerin, Amazon’un sesli akıllı asistanı Alexa’yı kullanarak diyabetli hastalar için uygulama üretmelerini sağlamak amaçlanıyor.

Yarışmaya katılan bir diyabet yazılım girişimi olan Glooko, Tip 2 diyabet hastaları için kişisel sağlık asistanı olarak çalışabilen bir uygulama geliştirdi. Alexa günlük olarak hastalara, “Bugün ne yediniz?” ya da “İlaçlarınızı bugün aldınız mı?” gibi temel sorular soracak ve bir sağlık koçuyla haftalık görüşme ayarlayacak.

Alexa’yı ilgi çekici bulan sağlık geliştiricileri için diyabet tek konu başlığı değil. Boston Çocuk Hastanesi, çocuklarının ateşi çıktığında ebeveynlere tavsiyelerde bulunan, KidsMD adında Alexa tabanlı bir uygulama geliştirmişti.

Glooko’nun Ürün Yöneticisi Vikram Singh, “Bir iş modeli perspektifinden bakacak olursak; Amazon Alexa’nın, Echo cihazlarını kronik hasta bakımı alanına getirmek için çok fazla şey yapabileceğini düşünüyorum. Bu onu sadece bir tüketim aygıtı olmaktan öteye götürecektir” diyor.

Kaynak:

http://www.cnbc.com/2017/06/02/amazon-alexa-diabetes-challenge-offers-125000-prize.html?utm_content=buffer51dd0&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer

Submit a Comment