Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

IBM Watson Madde Bağımlılığı İçin Savaşacak

IBM Watson Madde Bağımlılığı İçin Savaşacak
Derya Öztürk

IBM Watson Sağlık; Amerika Birleşik Devletleri’ndeki madde bağımlılığıyla savaşmak üzere, Teksas merkezli yazılım şirketi MAP Sağlık Yönetimi ile anlaşma yaptı.

Madde Kullanımı Bozukluğu ABD’de 22,5 milyon kişiyi etkiliyor ve onlardan yalnızca 2,6 milyonu tedavi alıyor. Özellikle ağrı kesicilere olan bağımlılık giderek daha fazla yayılıyor. Bu sebeple harekete geçen MAP Sağlık Yönetimi, yeni teknolojik çözümlerle madde bağımlılığıyla savaşmak için proje başlattı. Gerçekleştirilen anlaşmayla, IBM’in yapay zekâsı Watson da bu savaşa destek verecek.

Projenin amacı; madde bağımlılığı tedavisi gören hastaların, hastalığının tekrar nüksetmesini öngörmek ve engellemek.

Şu anki sistemin yeterince sürdürülebilir olmadığını belirten MAP Sağlık Yönetimi Başkanı Jacob Levenson, IBM Watson gibi gelişmiş bir bilişsel teknoloji platformundan yardım alarak bu durumu düzeltmeye çalışacaklarını söylüyor. Levenson; daha fazla kanıta dayanan kararlarla, bağımlı olan insanlar için en uygun tedaviyi uygulayacaklarını ve bunun hastalara uzun dönemde hastalıklarını yönetmede büyük yardımı dokunacağını belirtiyor.

MAP aynı zamanda akıllı bant üretimi yapan Lief Therapeutics ile de anlaşma gerçekleştirdi. Lief Therapeutics, Uyuşturucu Kullanımı Bozukluğu olan hastaların kaygı seviyelerini ölçmek için kullanılacak olan Lief Akıllı Bant’ın yönetiminde destek olacak.

Kaynak:

https://pharmaphorum.com/news/ibm-watson-substance-abuse/

Submit a Comment