Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

IBM Watson ve Dijital Sağlık

IBM Watson ve Dijital Sağlık
Ali Mahmut

IBM, yenilikçi teknolojilere öncülük etmeye devam ediyor. Bu kapsamda; firmalardan Watson teknolojisini kullanarak mobil aplikasyon tasarlamalarını istiyor.

Değerlendirmelerden sonra finale kalan 5 prototip, IBM’e tekliflerini sunma şansına sahip olacak. 3 kazanan, 90 gün boyunca Watson Uygulama Programlama Arayüzüne (API) erişim hakkı kazanacak. Finalist olarak listelenen 25 firmanın, neredeyse dörtte biri dijital sağlık şirketlerinden oluşuyor.

Firmalar ve projeleri;

Sense.ly firması; Telesağlık hizmetleri ile akıl sağlığına yönelik hizmetler geliştirmekte. Watson’u kullanan uygulamaya giren kullanıcılar, semptomları girerek, hastalıkla ilgili teşhislere ulaşabilecek. Uygulama; üyeleri Telesağlık ağındaki doktorlara yönlendiriyor. Doktorlar; Watson’un verilerini kullanarak, daha hızlı teşhis koyarak, tedavi planı çıkartabilecek. Firma, Watson’un geri bildirimleri ile üyelerine en uygun sağlık hizmetlerini sunmaya çalışacak. Uygulama ayrıca; laboratuvar testleri, biyometri ve sağlık bilgileri gibi hizmetler de sunacak.

sense.ly

Biovideo: Sağlık bilişimi şirketi, Baby 101 isimli uygulamalarını genişletmek için Watson’u kullanmayı planlamakta. Uygulama; ailelere bebekleri hastalığında veya erken çocukluk dönemi ile ilgili bilgi sağlamayı ve destek olmayı planlamakta.

Baby-101

Ringful Health; Sistem kısaca, tavsiyeleri bir arada toplayarak hastalara sunacak. Watson teknolojisini kullanarak elde edilen cevaplar, hastaların doktorları ile yaptıkları konuşmaları daha etkili ve anlamlı kılacak.

Ultramatics; Mobil aplikasyonunu sağlık ile ilgili soruları cevaplamak için ve bunu kişiselleştirmek için Watson’u kullanmayı planlıyor. Aplikasyon, üyelerine sağlık ihtiyaçlarına göre en uygun planı çıkartmayı planlamakta.

GenieMd and GoGo Health firmaları da finalistler arasında. Ancak Watson teknolojisini kullanarak neler yaptıklarını henüz belirtmediler.

 

Submit a Comment