Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İlaç Markanıza Yönelik Sosyal Medya Stratejisi

İlaç Markanıza Yönelik Sosyal Medya Stratejisi
Ceren Gülpınar

Daha önce ilaç markanızla ilgili sosyal medya stratejisi düşünmediyseniz, işe öncelikle bir araştırma yaparak başlayın.

Bugünkü ağır endüstri koşulları altında, ilaç için dijitale girmenin hiç de kolay olmadığı, iş dünyası tarafından bilinmektedir. Pek çok ilaç firması, doktor ile hastalar tarafından firmaların markaları, tedavi alanları ve tedavileri hakkında çevrimiçi platformlarda tartışıldığını bilmektedir. Ancak, her iki tarafta sohbete katılma konusunda temkinli davranmaktadır. Genel sosyal medya takibi nedeniyle, yan etki olaylarının bir karışıklık çıkartması ihtimali, doktor ve hastayı telaşlandırmaktadır. Bu sebeple bu konuların bilindik uzmanlar tarafından ele alınması gerekmektedir.

Marka yöneticileri, dijitali kucaklamak istese de, hangi kanalın kendi markalarını daha iyi harekete geçireceğinden emin olamamak onları üzüyor.  Hangi kanalın onlar için iyi olduğunu seçseler de, müşterilerinin hangi içeriği okumak ve paylaşmaktan keyif alacağını kestiremiyorlar.

marketing pharma

Peki, Sağlık Profesyonelleri İçin Sosyal Medya Araştırması, niçin dijital arenaya ilk adımdır? Profesyonel sağlık hizmeti sosyal medya araştırmaları, ilaç için dijital dünyaya adımda ilk adım olarak görülmektedir. İşte bunun 3 nedeni:

1- Sağlık Profesyonelleri İçin Sosyal Medya Takibi, Pazar Araştırmalarının En Büyük ve En Yeni Kaynağıdır:

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, sağlık profesyonelleri tüm dünyadan meslektaşlarıyla eş zamanlı olarak, haberler, görüşler, tedaviler, politika ve markalarla ilgili görüşmek üzere kamuya ait sosyal medya kanallarını kullanmaya başladı. Sosyal medyayı kullanarak #FOAMED movement (Free Open Access Medical Education) gibi hashtagleri kullanarak kendi hareketlerini başlatmak istediler. Hashtag, acil hekimleri tarafından oluşturuldu ve işbirliği ve klinik vakalarda başvurulmaları gereken bir yol olarak kullanıldı. Onların doğal konuşmalarını dinlemek, ilaç firmalarına, geleneksel pazar araştırmalarında anket sorularını yönetmek yerine, sağlık profesyonelleri arasında, aslında ne tartışıldığını bilme imkanı sunmaktadır. Eğer sosyal medya stratejinize başlamak için hazır değilseniz bile, bu içerikler çevrimdışı taktiklerin oluşmasında size ve ekibinize yardımcı olabilir.

2- Pazar Araştırmaları, Müşteri İle Rezonansı Yakalatacak Bir Dijital Strateji Oluşturmanızı Sağlar:

Marka yöneticileri, dijitale adapte olmanın önemini fark etti ancak, onların ihtiyacı olan şey hangi kanalın ve ne tür içeriklerin onların marka stratejisiyle eşleşeceğini belirlemek. Sağlık profesyonelleri sosyal medya araştırması, geniş bir odak grup etrafında tartışılan binlerce sağlık profesyonelinin konuşmasını firmaların erişimine sunmaktadır.

Hangi kanalın, herkes tarafından kullanıldığı, kanalların özel ihtiyaçlarının neler olduğu ve kanallara yönelik endişeler ile kanallar tarafından ne tür içeriklerin paylaşıldığı bilgisi, size, firmanız için değerli içerikleri belirleyip üretmeniz konusunda yardımcı olacaktır.

3-  İzleme, Ruhsatlandırılmış Ürünlerin Piyasa Denetimleri ve AE(Olumsuz Gelişme) konularıyla ilgili daha az raporlama sunar.

Dünyanın en iyi ilaç şirketlerinin %40 ile birlikte yapılan çalışmalardan sonra, her şirketin farklı düzenlemelere sahip olduğu görüldü. Sağlık profesyonellerinin konuşmaları ise, olumsuz olayları ciddi oranda azalttı. Normal bir çalışma için gözlenen değerler 0-2 arasında değişmektedir. Olumsuz gelişme raporlarının düşük olduğu gerçeği, yalnızca sağlık profesyonelleri için konuşma görüntülemenin ilaç firmaları için daha erişilebilir bir durum olduğu anlamına gelmektedir. Yüzlerce ya da binlerce olumsuz gelişme raporlarıyla uğraşmak zorunda olmamanız, sağlık profesyonelleri için sosyal medya görüntülemesini daha az riskli bir ortam yapar.

ilaç sosyal medya

2013 yılında sağlık profesyonelleri için sosyal medya pazar araştırmaları oldukça yeniydi ve başka hiçbir hizmet sağlık profesyonelleri için içeriklerde yer alan bu düzeyi sağlayamamıştı. Son 18 ay içinde, ilaç firmaları sağlık profesyonellerine yönelik sosyal medya pazar araştırmalarını, sosyal platformlara dahil olabilmek için en iyi adım olarak görmektedir. Olumsuz gelişme raporlamalarının azaltılması ve müşteri hakkında daha çok şey öğrenebilme, gerçek müşteri zekası ile donatılmış sağlık profesyonelleri sosyal medya kampanyası oluşturabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Submit a Comment