Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hastaneler, Elektronik Sağlık Kayıtlarına Adapte Olmakta Yavaş Davranıyorlar

Hastaneler, Elektronik Sağlık Kayıtlarına Adapte Olmakta Yavaş Davranıyorlar
Ceren Gülpınar

Gelişen teknolojiyle, sağlık kayıtlarının da dijital ortamlara taşınmaya başladığı bugünlerde, hastaneler, üzerlerine düşen görevleri yerine getirmekte yavaş davranıyorlar. Belirlenen standartlar ve zorlu yönetmeliklerden dolayı geçtiğimiz günlerde birkaç hastane, elektronik sağlık kayıtlarının benimsenmesini hızlandırmak için, tasarlanmış sıkı federal yönetmeliklerle bir araya geldi. Yeni bir çalışma ortaya konuldu.

Neredeyse hepimiz, sağlık kayıtlarımızın online ortamda olması gerektiğini artık biliyoruz. Henüz şaşırtıcı bir ilerleme söz konusu olmasa da, yapılan çalışmalarla yol alındığı görülmektedir. Yaklaşık on yıl önce Amerikalıların çoğunun, 2014 yılına kadar bir sağlık kaydına sahip olması için, ABD tarafından bir hedef belirlenmişti. 5 yıl sonra Cumhurbaşkanı seçilen Obama, bu yılın bir dijital sağlık kaydı yılı olması için ülkesine çağrıda bulundu.

ehr2

Yapılan incelemelerde, geçtiğimiz yıl hastanelerin yalnızca %5.8’i, potansiyel elektronik sağlık kayıtları için belirlenen tüm standartların, henüz yalnızca ikinci evresi için tüm gerekenleri yerine getirebildi. Artan teknoloji kullanımının ortasında bir sıkıntı oluşturan bu durum, sağlık kayıtlarının elektronik ortama taşınmasında, diğer tüm sağlık kuruluşlarının teşvikinde engel olarak görülmektedir.

Medicare ve Medicaid, hizmet sağlayıcıları için, sağlık bilişiminde gerçekleştirecekleri anlamlı kullanımlara yönelik, yüksek ödeme tekliflerinde bulundu. Bu da demek oluyor ki, üç aşamadan oluşan kural koyabilme programlarının, tüm aşamalarını yerine getirebilmek gelecek yıllarda çok daha zorlu süreçler gerektirecek.

Submit a Comment