Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Google Fit, Yazılımcılara Emanet

Google Fit, Yazılımcılara Emanet
Can Aytı

Google, Haziran ayında yaptığı Google I/O etkinliğinde, Google Fit için bir geliştirme platformu duyurmuştu. Geçtiğimiz hafta ise, yazılımcılar için uygulamaları geliştirebilmek adına bir yazılım geliştirme kiti yayınladı. Bu kit sayesinde yazılımcılar, Google Fit yayınlandıktan sonra, kendi yaptıkları Google Fit ile uyumlu olan uygulamaları Google Play marketinde satabilecekler.

Google, uygulama ve cihaz üreticilerine, Google Fit spor uygulamaları ve sensörleriyle birlikte çalışmalarına yardımcı olacak bir dizi uygulama arayüzü de sunuyor. Bu sensörler, giyilebilir cihazlar, akıllı saatler, kalp hızı monitörleri gibi cihazlarda bulunanlarla aynı özellikleri gösteriyor.

Google-Fit

Bu gelişmeyle birlikte, yazılımcılar, uygulama kullanıcılarının verilerine ulaşıp, onlar için daha ilgi çekici özellikler ekleyebilecekler. Tıpkı kişiye özel spor koçları gibi.

Yazılımcılar, 3 çeşit arayüze erişime sahip olacak;

–          Sensör Arayüzü: Yaptıkları uygulamanın, Android cihazlardaki biyometrik sensörlerle uyumluluğunu sağlayacak.

–          Veri Kayıt Arayüzü: Kullanıcıların yaptıkları egzersizleri kaydeden sisteme giriş hakları bulunarak, bu sistemleri nasıl geliştirebilecekleri söz konusu.

–          Geçmiş Arayüzü: Yapılan uygulamaların, geçmişte yapılan antrenmanları okuyup, çıkarıp ya da eklemesini sağlayabilecek.

 

Submit a Comment