Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İlaç Pazarlama Trendlerinin, Dijital Uygulamalara Adapte Olması

İlaç Pazarlama Trendlerinin, Dijital Uygulamalara Adapte Olması
Ceren Gülpınar

Artan rekabet ortamında, daha fazla pazar payı elde etmek isteyen ilaç firmaları, geleneksel pazarlama trendlerini değiştirmeye ve yenilemeye devam ediyor.

İlaç pazarlama trendleri, markaların yavaş yavaş dijital uygulamalara adapte olduğunu göstermektedir. Böylelikle markaların yükselişe geçmesi daha kısa sürecektir. comScore tarafından yayınlanan “İlaç Endüstrisi İçin Online Pazarlamanın Etkileri” adlı makaleye göre, yeni bir hasta, 9.4 puanlık marka bilinirliği ile firmaların web siteleri ziyaret etmeye başlamaktadır. Yine aynı verilere göre, siteyi önceden bilerek, reçete faaliyetleri doğrultusunda web sitesine giriş yapan hastaların puanları ise 14.7 puanlık bir artış göstermektedir.

Rapor ayrıca, marka puanı beklentisi yüksek olan kişiler tarafından hazırlanan ilaç reçeteleri doğrultusunda sisteme giriş yapan hastaların, 13.9  puanla organik trafiğe katkı sağladığını göstermektedir.

Gelecekle ilgili beklentilere ve ilaç içeriği ile ilgili comScore’un sunduğu rakamlara göre, akıllı telefonlar  ve tabletler gibi mobil cihazlar üzerinden, sağlıkla ilgili yapılan araştırmaların yıldan yıla %36 oranında artış göstermesi beklenmektedir.

2014 Ocak ayında comScore, online ortamda harcanan zamanın yarısının, mobil teknoloji ile yapılan sağlık araştırmalarına harcandığını söyledi.

Millennial Medya raporunun Q1 2014 verileri, pek çok ilaç firmasının bu yılki yatırımlarını artırdığını göstermektedr. Ayrıca ilaç firmalarının birçoğu %481 oranında yapılan mobil reklam harcamaları da inceleyerek, gelecek yılki yatırımlarını şekillendirmeyi hedeflemektedir. Analitik veriler dikkate alındığında, mobil piyasada artan firma reklamlarının, satışları olumlu yönde artıracağı beklenmektedir.

Sonuç olarak, bundan sonra ilaç pazarlama trendleri için çok daha fazla markanın mobil pazarlama yatırımı yapacağı bekleniyor.

 

 

Submit a Comment