Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Her Gün Kalp Atış Hızınızı Ölçmek Çok Gerekli mi?

Her Gün Kalp Atış Hızınızı Ölçmek Çok Gerekli mi?
Nihal Yormaz

Kalp atış hızı monitörleri ile birlikte birkaç yeni fitness takip cihazı, kullanıcıların gün boyunca devamlı olarak kalp atış hızını ölçmeye olanak sağlıyor. Uzmanlar, ortalama bir birey için kalp atış hızını bilmenin daha sağlıklı olmayı sağlayabileceğini söylüyorlar. Sporcular için bu tarz cihazlar yıllardır mevcut ancak son zamanlarda atılan adımları, harcanan kaloriyi ve yapılan aktiviteleri ölçen cihazlar halkın da kullanımına sunuldu. Evet, giyilebilir teknolojilerden bahsediyoruz. Peki, kalp atış hızınızı ölçmek ne derece gerekli hiç düşündünüz mü? Sizin için aşağıda bunun gerekli olduğu durumları gösteren birkaç madde sıralayacağız ve bu sorunun cevabını kendiniz zaten veriyor olacaksınız.

  • Eğer bir egzersiz programına yeni başladıysanız dinlenme sürecinizde kalp atışınızın düşmesi; programın iyi gittiğine işaret eder. Egzersiz programında ölçülebilir değişiklikleri görmek ise 4 ila 6 hafta civarında bir zaman alır. Bu süreçte kalp atış hızınızı takip etmeniz faydalı olabilir.
  • Eğer stres yönetim tekniklerini kullanmaya çalışıyorsanız, kalp atışınızın düşüp düşmediğini görebilmeniz açısından ölçüm yapmanız gerekebilir.
  • Günlük aktivitelerinizin, kalp hızınızı ne ölçüde etkilediğini görmek adına kalp atış hızınızı takip etmeniz gerekebilir.
  • Kalp sorunları olan kişilerin, sağlık durumlarını takip edebilmeleri için bu tarz cihazları kullanmaları faydalı olabilir.

Aslında doktorlar sağlıklı insanların günlük bazda kalp atış hızlarını ölçmeyi gerekli bulmuyorlar çünkü nabzınızın gün içinde ne yaptığınıza bağlı olarak 60-100 atım arasında değişmesi normal bulunuyor. Sürekli nabız takibi yapmak doktorların görüşüne göre; sağlıklı insanları strese sokabilecek bir davranış şekli. Bu nedenle giyilebilir teknolojileri ne amaçla aldığınıza dikkat etmenizde fayda var gibi gözüküyor.

Submit a Comment