Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Oksijen Seviyenizi Mikro Robotlar Ölçecek

Oksijen Seviyenizi Mikro Robotlar Ölçecek
Buğrahan Ceylan

Yakın gelecekte sokakta yürürken karşılaştığınız insanların gözleri parlamaya başlarsa paniğe kapılmayın. Çünkü yeni geliştirilen bir teknoloji ile eğer kişinin alması gereken oksijen seviyesi düşerse çevrenizde bulunan insanların ve özellikle sağlık görevlilerinin erken müdahale edebilmesi için parıldayan mikro robotlar üretildi. Erken uyarı sistemi amacıyla üretilen bu mikro robotlar, 1 milimetreden daha küçük ve gözün iç kısmına enjekte edilerek kullanılıyor.

Zürih Teknoloji Enstitüsü’nde profesörlük yapan Bradley Nelson tarafından geliştirilen bu mikro robotların uzunluğu 1 milimetreden daha kısa ve üçte birinden daha ince. Göz içine yerleştirilen bu mikro robotlar vitreus sıvısında muhafaza oluyor ve dış manyetik alanlar aracılığıyla gerekli durumlarda bir uyarı sistemi olarak parlıyor.

Özel bir madde ile kaplanan bu mikro robotlar, kaplandıkları özel yapım madde sayesinde bir oksijen sensörü haline geliyorlar. Bu robotlar floresans sayesinde, eğer hızlı bir şekilde yanıp sönerse yüksek miktar, yavaş bir şekilde sönerse ise düşük miktarda oksijen seviyesini belli etmek üzere tasarlandı.

Bu tür teknolojiler her ne kadar pratik ve yararlı gözükse de pek çok potansiyel kullanıcı, parıldayan küçük mikro robotların, uzun bir iğne ile göz bebeğine enjekte edilmesi fikrinden hoşlanmayabilir. Gelişen sensör teknolojileri ve dijital trendler hakkında bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

 

 

Submit a Comment