Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İnflamatuvar Bağırsak Hastaları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Sosyal Medya Aktivitelerini Sürdürüyor

İnflamatuvar Bağırsak Hastaları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Sosyal Medya Aktivitelerini Sürdürüyor
Ceren Gülpınar

Sindirim sistemi veya bağırsak duvarının kronik iltihabı ve kalınlaşması sonucu oluşan inflamatuvar bağırsak hastalıkları (İBH), yaygın olarak 20’li ve 30’lu yaşlarda görülmektedir. Herhangi bir bulaşıcı mikrop olmadan bağırsakların iltihaplanmasıyla meydana gelen bu hastalık, birbirine benzer bir grup hastalığı içermektedir. Bağışıklık, kalıtımsal ve çeşitli çevresel faktörlerin etkisiyle oluşan Crohn hastalığı ve ülseratif kolit bu hastalıkların başlıcalarıdır. Hastalıkların başlama yaşı 15-25 arasıdır; ancak, tüm yaş gruplarında da görülebilmektedir. Tüm toplumlarda ortalama binde bir olarak görülen hastalığın, kadınlarda görülme olasılığı erkeklere göre %30 daha fazladır.

2013 yılında İstanbul’da kurulan İnflamatuvar Bağırsak Hastaları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği; hastaların yardımlaşma ve dayanışmaları, hasta haklarının korunması ve geliştirilmesi, yeni tedavi yöntemleri konusunda yaşanan gelişmelerin paylaşılması ve hastalıkla ilgili yaşanan sorunların çözülmesini hedefleyen bir dernek olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Dernek,  hem üyelerinin hem de inflamatuvar bağırsak hastalarının tıbbi, hukuki ve insani gereksinimleri ile haklarının karşılanması için çalışmalarda bulunmaktadır. Yaklaşık 3000 Facebook takipçisi bulunan derneğin bir diğer amacı da, inflamatuvar hastaları ve hasta yakınlarının, ilgili tedaviler ve yaşam standartları konusunda bilinç kazanmalarını sağlamaktır. Bunun için de, konuyla ilgili uzman kişiler ve kurumlarla birlikte organizasyonlar ve eğitim faaliyetleri geliştirmektedir.

İnflamatuvar Bağırsak Hastaları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin sosyal medya hesaplarının yönetimi, Türkiye sağlık ve ilaç sektörüne yoğunlaşan Social Touch tarafından yürütülmektedir.

+Derneğin Facebook üzerinden  yaptığı çalışma örneklerinden birkaçı:

ibh

*Hastaların, infalamatuvar bağırsak hastalıkları hakkında bilgilenmesi amacıyla düzenlenen etkinlik.

+Hastalıkla ilgili tavsiye niteliği taşıyan içerik paylaşımları

ibh2

*Hastalıkla ilgili hasta yakınlarına yönelik hastalığın seyriyle ilgili yapılan bilgilendirici paylaşımlar, derneğin sosyal medya üzerinden yaptığı çalışmalardandır.

+Derneğin Twitter üzerinden gerçekleştirdiği çalışmalarından bazıları:

ibh3

*Hastalıkla ilgili evrelerin daha kolay geçmesi için oluşturulan beslenme önerileri dernek tarafından sosyal medyada paylaşılmaktadır.

Günden güne sosyal medya takipçileri artan derneğin Facebook ve Twitter hesaplarında bunun gibi pek çok paylaşım görebilirsiniz. İnflamatuvar Bağırsak Hastaları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek ve yapılan çalışmaları takip edip bu grubun bir parçası olmak istiyorsanız linke tıklayabilirsiniz.

İnflamatuvar Bağırsak Hastaları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne portal üzerinden de ulaşabilirsiniz.

Bu bir advertorialdır.

 

 

 

 

 

 

Submit a Comment