Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İnternet Dünyasında Beslenme

İnternet Dünyasında Beslenme
Buğrahan Ceylan

Beslenme, canlılığın gereklerini yerine getirmek için gerekli olan maddeleri, canlı dışı ortamdan edinme faaliyetine verilen isimdir. Metabolizma için gereken enerji, organizma açısından besindir.

Bu yazımızda beslenme konusunun internet ve sosyal medyadaki varlığını okuyucularımıza sunacağız. İlgili blog sayfalarından haber kaynaklarına, çevrimiçi gruplardan Twitter kullanıcılarına kadar olabildiğince geniş bir şekilde ilgili kaynakları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Beslenme konusunda en güncel gelişme ve bilgileri edinebileceğiniz bazı “haber kaynakları” aşağıdaki gibidir.

1- Everyday Health- Diet and Nutrition

Everyday Health özellikle sağlık durumları için günlük kontrol yapması gereken ve bu sağlık kontrolleri ile alakalı soruları olan kullanıcılar için hazırlanmış bir web sitesidir. Kullanıcılar, edindikleri bilgiler sayesinde sağlıklı kalabilmenin kolay noktalarını elde edebilmektedir.

2- About.com – Nutrition

Sağlıklı beslenme ve sağlıklı diyet yapma konularında pek çok tavsiyeyi barındıran bir haber kaynağıdır.

3- Health24 – Diet and Nutrition

Health24 içerikleri, okuyucularını kendi sağlık kontrolleri konusunda bilinçlendirmek amacıyla üretilmektedir. Oldukça geniş bir konu yelpazesi bulunan haber kaynağı, beslenme ile ilgili de oldukça özgün ve faydalı kaynakları sunmaktadır.

4- MedLine Plus- Nutrition

MedLine Plus, okuyucularının her türlü sağlık sorularına cevap verebilmesi için düzenli olarak güncellenmektedir.

5- MedPage Today – Diet and Nutrition

Sağlık uzmanlarına yönelik içerik üretimi yapan MedPage Today, beslenme ile ilgili çıkan en son haber ve gelişmeleri klinik perspektiften inceleyerek uzmanlara iletmektedir.

6- Academy of Nutrition and Dietetics

Gıda ve beslenme uzmanlarından oluşan dünyanın en geniş organizasyonudur. Sürekli olarak güncellenen, medikal doğru içerik paylaşan bir kaynaktır.

7- Mayo Clinic – Nutrition and Health Eating

Mayo Clinic, kar amacı gütmeyen ve her türlü sağlık problemine karşı uygulanan tedavi ve teşhis süreçleri hakkında okuyucuları ile bilgi paylaşımı yapan bir haber kaynağıdır.

8- The Medical News – Nutiition News and Research 

Tüm dünyadan en son medikal gelişmeleri toplayarak okuyucularına sunan bir haber kaynağıdır.

9- WebMd – Healthy Eating and Diet

Sağlıklı beslenme ile ilişkin pek çok bilgi içeren bu haber kaynağı, en sık hastalıklardan nasıl kaçınmak gerektiği ile ilgili de yararlı bilgiler bulundurmaktadır.

Blog sayfaları:

İnternet aracılığıyla bilgi almak dendiği zaman, belli konulara yönelmiş olan blog sayfalarını asla göz ardı etmemek gerekir. Sağlıklı beslenme ile ilgili yararlı bilgiler sunan blog sayfalarından birkaç örnek sunmak gerekirse;

1- Dr. Sharma’s Obesity Notes

Obezite ve sağlıklı beslenme ile alakalı son araştırmaları düzenli olarak okuyucularına sunan bir blog sayfasıdır.

2- Nutritional Blogma

Colby Vorland tarafından hazırlanan bu blog sayfası, beslenme ile ilgili en çok merak edilen konuları tartışmaya açarak okuyucularına sunmaktadır. 2010 yılında en iyi sağlık blogu kategorisinde, Research Blogging’de finale kalmıştır.

3- Obesity Panacea

Queen’s University’de okuyan bir grup öğrencinin hazırladığı bu blog sayfası; beslenme,fiziksel aktivite ve obezite arasındaki ilişkiyi açıklamaya çalışmaktadır.

4- The Blog of Michael R. Eades

Kilo kaybı, popüler diyetler ve sağlıklı beslenme ile ilgili pek çok konu başlığını içinde barındırmaktadır.

5- About.com Nutrition Blog

About.com bünyesinde olan, Shereen Jegtvig tarafından hazırlanan blog sayfasıdır.

6- Nutrition Data Blog

Blog içinde kullanılan bilgiler, kaynak olarak National Nutrient Database’den alınmaktadır. Sağlıklı beslenmek ile ilgili bilgi almak isteyen kullanıcılara yönelik olduğu gibi bu konuya dikkat eden işletme ve restoranlara da yönelik içerik bulundurmaktadır.

7- Diet Blog

Dünyada belli aralıklar popülerleşen tüm diyetleri toplarlayarak, bilimsel olarak ne kadar sağlıklı olduklarını inceleyen ve kullanıcılarını bilgilendiren bir blog sayfasıdır.

 

Podcast Yayınları:

Türkiye’deki pek çok kullanıcının ismini duyduğu fakat kullanım oranının hala çok yüksek olmadığı Podcast’ler ise aslında oldukça değerli ve pratik kullanımlı bir kaynak türüdür. Çoğunlukla dizi halindeki dijital medya ürünlerinin (radyo programları, videolar) internet üzerinden –genellikle feed (besleme) yoluyla- bilgisayar ve taşınabilir cihazlara indirilebilecek şekilde yayınlanmasına “Podcast” denmektedir. 2000’li yıllarda “iPod” sözcüğündeki “pod” (küçük kapsül) ve “broadcast” sözcüklerinden oluşturulmuştur. Aşağıda beslenme ile ilgili bilgilerin bulunduğu podcast yayınlarını bulabilirsiniz.

 

1- Musc Health Audio Podcasts

Akademik olarak medikal araştırmaları sunan MUSC Health, beslenme  ile ilgili gelişmeleri ve tartışmaları bu podcast yayınında abonelerine sunuyor.

2- Nutrition Tidbits

Darlene Kvist tarafından hazırlanan bu podcast yayını, besin seçimlerinin genel sağlığımıza nasıl etki ettiğini anlatmaktadır.

5- Dr. Susan Mitchell’s Audio Podcast

Sağlıklı besenmenin aynı zamanda bir hayat tarzı olduğunu ve ancak bu yeni hayat tarzı ile sağlıklı bir bedene sahip olunabileceğini savunan Dr. Susan Mitchell tarafından hazırlanmaktadır.

İnternet Toplulukları:

Sağlık bilgisi edinmenin günümüzde en etkili yollarından biri de çevrimiçi platformlara katılarak, hem sağlık uzmanlarından hem de daha önce aynı rahatsızlığı geçirmiş olan hastalardan bilgi alışverişi yapmaktır. Aşağıda, sağlıklı beslenme ile ilgili açılmış çevrimiçi platformları ve Facebook gruplarını bulabilirsiniz.

1- Inspire- Nutrition Community

Beslenme ile ilgili problemleri ve soruları olan kullanıcılar bir araya getirerek bilgi paylaşımını amaçlayan çevrimiçi bir platformdur.

2- WebMD –  Diet Community

Kilo vermek, sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak  ile ilgili soruların sağlık uzmanlarına sorulabildiği bir forumdur.

3- eHeatlhForum- Nutrition Forums

Hastalar ile sağlık uzmanlarının aynı platform üzerinde bir araya gelerek beslenme ve diyetetik ile ilgili bilgi alıverişinin yapıldığı bir platformdur.

4- American Dietetic Association

Gıda ve beslenme uzmanlarından oluşan dünyanın en geniş organizasyonudur. Sürekli olarak güncellenen, medikal doğru içerik paylaşan bir kaynaktır. Forum içinde, beslenme ile ilgili konuları sağlık profesyonellerine danışabilme imkanı bulunmaktadır.

5- MedHelp Nutrition Community

MedHelp web sitesi, aynı tecrübeleri paylaşmış kişileri bir araya getirmeye amaçlayan bir platformdur. Yaklaşık 5.5 milyon kişiyi kendi sağlık kontrollerinde daha etkili olmaları için cesaretlendiren MedHelp, beslenme  alanında da değerli bilgileri paylaşmaktadır.

Facebook Grupları

Preventive Nutrition

Food And Nutrition

Food Science, Technology & Nutrition

Nutrition and Diabetes Education 

Facebook Uygulamaları

Test Your Fitness & Nutrition Knowledge

Diet Tips

Twitter

Sırada ise önemli sosyal medya kanallarından bir tanesi olan Twitter var. Günümüzde sağlık uzmanlarının belli konuları tartışmak amacıyla Twitter’ı kullanmalarında oldukça fazla sebep bulunmaktadır. Twitter’ın bu konudaki avantajları hakkında bilgi edinmek isterseniz bu yazımızı tıklayabilirsiniz.

Yazımızın bu kısmında, beslenme alanındaki güncellemeleri ve gelişmeleri paylaşan ve tartışan bazı hesaplar bulunmaktadır.

 

Your Nutrition World

Nutrition.gov

USDA Team Nutrition

Nutrition News

New Nutrition Books

DidYouDiet

CalorieLab

Beslenme ile ilgili Twitter’da en çok tweet atan sağlık profesyonelleri ise;

Arya M. Sharma, MD

Keith Grimaldi

Larry Parnell

Michael Eades, M.D.

Peter Janiszewski

Travis Saunders

Marion Nestle

Amy Johnson

Peter Sedesse

Heather Mangieri

Dina Lindquist, RD

Kevin Lomangino

Leo Stevenson

Paul Boisvert

Brian Wansink

David L. Katz

Chris MacDonald

Patricia Bannan, RD

YouTube

1- British Nutrition Foundation

2- Nutrition Research Center

3- The Institute of Nutritional Science

4- Nutrition & Health

5- Diet.com Video Calorie Minute

6- DietsinReview.com

 Beslenme İle İlgili Hazırlanmış Slayt Gösterileri:

1-

2-

3-

4-

5-

Submit a Comment