Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Mobil Sağlık Uygulamalarının Gelişimi

Mobil Sağlık Uygulamalarının Gelişimi
Alperen Sözen

Mobil cihazlarımızın gelişimiyle beraber, pek çok uygulama hayatımıza girdi. Özellikle internet perakendeciliğinin hızla büyüdüğü bu alanda sağlık uygulamaları da oldukça popüer hale geldi. İlk zamanlar ana akım olarak düşünülmeyen, alternatif sayılan bu sağlık ve egzersiz uygulamaları günümüzde pek çok geliştirici tarafından farklı ara yüzlerle kullanıcılara sunuluyor.

Ne var ki, ilk zamanlar devrim niteliğinde olan bu uygulamalar artık ana akım haline geldi. Gelecek trendler için yeniliğe hazır olmak isteyen geliştiriciler içinse sağlık alanından bir isim, Murray Aitken – Sağlık Enformatiği Enstitüsü (IMS) yöneticisi – geleceğe ilişkin digital tedavi yönüne bir eğilim olduğunu söylüyor. Mobil sağlık uygulamalarının hastaların etkileşime geçmesinde yıkıcı yönde bir değişimi tetikleyebileceğini savunan Aitken, uygulamaların gücünden yararlanmanın odaklanılması gereken bir nokta olduğunu ekliyor ve aynı zamanda, uygulamaların sağlayıcılar ve kullanıcılar tarafından genel ve sistematik kullanımında hala engellerin olduğunu belirtiyor.

handyscope-3

Bir mobil sağlık uygulamasının geliştirilmesi sürecinde üzerinde anlaşılması gereken belli noktaları bu konuda yapılan bir çalışma olan Patient Apps for Improved Healthcare: From Novelty to Mainstream isimli makaleden öğreniyoruz:

  • Düzenleyiciler ve kural koyucular kadar sağlayıcılar ve kullanıcıların da uygulamaların sağlık alanındaki rolünü tanıması,
  • Güvenlik ve gizlilik protokollerinin ve güvencelerinin sağlayıcılar, kullanıcılar ve uygulama geliştiriciler arasında belirlenmesi,
  • Uygulamaların makul kullanımı için, uygulamalarla ilgili sistematik bir değerlendirmenin olması,
  • Uygulamaların etkili bir şekilde hasta bakımının her yönüyle entegre olması gerekiyor.

Gelecek için oldukça önemli fırsatlar sunan bu alanın gelişmesi için daha uyumlu, birbiriyle bağlantılı uygulamaların çalışmalarına bugünden başlamak şüphesiz rekabet avantajı için önemli bir rol oynamaktadır. Pazarda yer alan oyuncular (spor salonları, ilaç firmaları, doktorlar, hastaneler, özel klinikler vb.) birbirlerinden farklılaşmak için belki de birbirleriyle etkileşime geçebilen uygulamalar yapmak zorunda kalabilir ve rekabetin tanımını değiştirebilirler. Bakalım gelecek bu oyuncular için ne gibi fırsatlar ya da tehditler getirecek?

 

Submit a Comment