Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İlaç Firmalarının İçeriklerinde Sosyal Medya Kullanımı

İlaç Firmalarının İçeriklerinde Sosyal Medya Kullanımı
Ceren Gülpınar

Günümüzde, kullanıcıların sürekli olarak kullandığı web sitesi sayısı, kullanıcıların günlük ihtiyaçlarına göre farklılık göstermektedir. Bir web sitesinin hedef kitlesi, aynı zamanda başka bir sitenin de hedef kitlesi olabilmektedir. Bu da, online ortamda var olan rekabeti artırmaktadır.

Kullanıcılarını, popüler olan başka bir sosyal medya ağına yönlendirmek, pazarlamacılar için denenmiş ve test edilmiş önemli bir tekniktir. Özellikle de yeni bir platform üzerinden markanın hedef kitlesine ulaşırken. Genellikle markalar, Facebook kullanıcılarını Twitter‘a, Twitter kullanıcılarını Facebook’a yönlendirirken, her iki dev şirket de kullanıcılarını Instagram’a yönlendirmektedir. Ancak sizin firmanızın hakimiyeti daha çok YouTube üzerinde ise, siz sosyal medya stratejinizi bu duruma göre yeniden şekillendirebilirsiniz. Birleşik Krallık’ta yapılan bir çalışmada, GlobalWebIndex, YouTube kullanıcılarının %85’ini “İkinci Ekranlılar” olarak tanımladı. Yani bu, kullanıcıların, televizyon izlerken aynı zamanda akıllı telefon ya da tablet de kullandığı anlamına gelmektedir.

Bu veriyi kendi ilaç şirketlerinin yararına kullanmak isteyen pazarlamacılar, kullanıcının aradığı içerikler dışında, YouTube izleyicilerine  ek içerikler de sunmalıdır. Veriler, YouTube kullancılarının %83’ünün aynı zamanda Facebook’ta iken, yaklaşık %46’sının da Twitter’da aktif olduğunu göstermektedir. Bu durum markalara, YouTube kullanıcılarına ekstra içerikler sunarak, çok sayıda YouTube kullanıcısı ve yaratıcı özelliklere sahip çapraz pazarlama ağları ile, Facebook ve Twitter kanallarının sayısını artırmak için önemli fırsatlar sağlamaktadır.

Submit a Comment