Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İnternet Dünyasında Menopoz

İnternet Dünyasında Menopoz
Buğrahan Ceylan

Menopoz kadında menstruasyonların son bulmasına verilen isimdir. Yunanca aylık kanamalar anlamına gelen “mens” ve durma anlamına gelen “pausis” kelimelerinin birleşmesiyle ortaya çıkmıştır. Aslında kadında doğal yaşlanma sürecinin bir parçası olup kadının yumurtalıklarının daha düşük seviyelerde estrojen ve progesteron üretmesi ile karakterizedir. Yumurta gelişiminin de imkansız olduğu bu dönemde kadın gebe kalabilme yeteneğini de kaybetmiş olur.

Bu yazımızda menopozun internet ve sosyal medyadaki varlığını okuyucularımıza sunacağız. İlgili blog sayfalarından haber kaynaklarına, çevrimiçi gruplardan Twitter kullanıcılarına kadar olabildiğince geniş bir şekilde ilgili kaynakları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Menopoz hakkında en güncel haber ve bilgileri edinebileceğiniz bazı “haber kaynakları” aşağıdaki gibidir:

1- eMedicineHealth – Menopause

eMedicineHealth, 2003 Mayıs ayında kurulmuş olan bir sağlık bilgisi web sitesidir. Site, 900′ün üzerinde akademik medikal çalışmayı bünyesinde barındırarak okuyucularına sunmaktadır.

2- Everyday Health – Menopause

Everyday Health, kendi sağlık kontrollerini yapan ve sağlık alanında bilgi alışverişi yapmak isteyen hastalara – kullanıcılara yönelik hazırlanmış bir bilgi kaynağıdır.

3- Mayo Clinic – Menopause

Mayo Clinic, kar amacı gütmeyen ve her türlü sağlık problemine karşı uygulanan tedavi ve teşhis süreçleri hakkında okuyucuları ile bilgi paylaşımı yapan bir haber kaynağıdır.

4- MedLine Plus – Menopause

MedLine Plus, okucularının her türlü sağlık sorularına cevap verebilmesi için düzenli olarak güncellenmektedir

5- News-Medical.Net – Menopause News and Research

Tüm dünyadan en son medikal gelişmeleri toplayarak okuyucularına sunan bir haber kaynağıdır.

6- WebMD – Menopause

Kadın sağlığı ve menopoz  ile ilişkin pek çok bilgi içeren bu haber kaynağı, pek çok farklı alt konu başlığı hakkında  da yararlı bilgiler bulundurmaktadır.

7- Medical News Today – Menopause News

Menopoz ile ilgili en son gelişmeleri sunan Medical News Today aracılığıyla  aynı zamanda akademik makalelere de ulaşabilirsiniz. 2 milyon tekil ziyaretçi sayısıyla popüler bir bilgi kaynağıdır.

 

8- Science Daily – Menopause News

İnternet dünyasındaki bilimsel gelişmeleri yayan en ünlü web sitelerinden biri olan ScienceDaily, ayda 3 milyon web site ziyaretçisi ve 15 milyon sayfa görüntülenmesine sahiptir.

 

Blog sayfaları:

İnternet aracılığıyla bilgi almak dendiği zaman, belli konulara yönelmiş olan blog sayfalarını asla göz ardı etmemek gerekir. Menopoz ile ilgili yararlı bilgiler sunan blog sayfalarından birkaç örnek sunmak gerekirse;

 

1- Shmirshky – Menopause Mondays Blog

Konuşmacı, yazar ve bir sağlık uzmanı olan Ellen Dolgen tarafından hazırlanan bu blog sayfası, menopoz hakkında cevaplanmamış pek çok soruları yanıtlayarak kullanıcılar arasında bilgi paylaşımı yapılmasını sağlamaktadır.

2- Female Menopause Mentors

Menopoz döneminde olan kadınların kendi sağlık durumlarıyla en iyi şekilde nasıl ilgilenebilecekleri hakkında bilgi sunan bir blog sayfasıdır.

3- Healthline – Menopause Corner

Menopoz dönemindeki bir kadının, sağlıklı beslenme ve düzgün bir diyet ile süreci oldukça pozitif bir şekilde etkileyebileceğini anlatan bir sayfadır.

4- Menopause Goddess Blog

Lynette Sheppard tarafından hazırlanan bu blog sayfası, menopoz ve orta yaş dönemini bir arada inceleyen bir sayfadır.

5- Menopause Maniac

Sağlık ve mutluluk konusunda kendi başarı hikayesini anlatmak isteyen Cherie Mason’ın açtığı bir blog sayfasıdır.

6- My Menopausal Musings

2006 yılından bu yana düzenli olarak güncellenen bu sayfa, yazarın başından geçenleri ve nasıl sağlıklı ve pozitif kaldığını anlatmaktadır.

 

7- Flashfree

51 yaşında olan ve medikal alanda yazılar yazan Liz Scherer, internette araştırma yaparken aslında menopoz ile ilgili oldukça yetersiz bilgilerin olduğunu görmüştür ve bu sebeple kendi blog sayfasını açmaya karar vermiştir.

 

Podcast Yayınları

Türkiye’deki pek çok kullanıcının ismini duyduğu fakat kullanım oranının hala çok yüksek olmadığı Podcast’ler ise aslında oldukça değerli ve pratik kullanımlı bir kaynak türüdür. Çoğunlukla dizi halindeki dijital medya ürünlerinin (radyo programları, videolar) internet üzerinden –genellikle feed (besleme) yoluyla- bilgisayar ve taşınabilir cihazlara indirilebilecek şekilde yayınlanmasına “Podcast” denmektedir. 2000’li yıllarda “iPod” sözcüğündeki “pod” (küçük kapsül) ve “broadcast” sözcüklerinden oluşturulmuştur. Aşağıda menopoz ile ilgili bilgilerin bulunduğu podcast yayınlarını bulabilirsiniz.

1- MUSC Health Audio Podcasts – Menopause

Akademik olarak medikal araştırmaları sunan MUSC Health, menopoz ile ilgili gelişmeleri ve tartışmaları bu podcast yayınında abonelerine sunuyor.

2- Menopause Matters Podcasts

Menopoz ve tedavi şekilleri hakkında pek çok detaylı bilgiyi sunan bir blog sayfasıdır.

3- Simply Hormones Podcast

Kathryn Colas tarafından hazırlanan podcast yayını, menopoz döneminden kadın hastalıklarına ve göğüs kanserine kadar pek çok konuda detaylı bilgi sunmaktadır.

4- Jean Hailes – Managing Menopause

Orta yaş ve üstü kadınlara yönelik içerik hizmeti sunan bu yayın kar amacı gütmeyen bir organizasyon tarafından hazırlanmaktadır.

 

İnternet Toplulukları:

Sağlık bilgisi edinmenin günümüzde en etkili yollarından biri de çevrimiçi platformlara katılarak hem sağlık uzmanlarından hem de daha önce aynı rahatsızlığı geçirmiş olan hastalardan bilgi alışverişi yapmaktır. Aşağıda, menopoz ile ilgili açılmış çevrimiçi platformları ve Facebook gruplarını bulabilirsiniz.

 1- eHealthForum – Menopause Forum

Hastalar ile sağlık uzmanlarının aynı platform üzerinde bir araya gelerek menozpoz  ile ilgili bilgi alıverişinin yapıldığı bir platformdur

2- Inspire – Red Hot Mamas Menopause Support Community

Red Hot Mamas, menopoz ile ilgili eğitim ve destek sunan ulusal bir programdır. Çevrim içi hasta platformu olan Inspire ile daha büyük kitlelere ulaşmayı hedeflemektedir.

3- MDJunction – Menopause Support Group

Menopoz ile kişinin ailesi ve sevdikleriyle beraber karşı koymasını savunan ve bunun için destek sunan bir sosyal ağdır.  Diğer pek çok farklı çevrim içi grubu da bünyesinde barındırmaktadır.

4- MedHelp – Menopause Coımmunity

MedHelp web sitesi, aynı tecrübeleri paylaşmış kişileri bir araya getirmeyi amaçlayan bir platformdur. Yaklaşık 5.5 milyon kişiyi kendi sağlık kontrollerinde daha etkili olmaları için cesaretlendiren MedHelp, menopoz ile ilgili de değerli bilgileri paylaşmaktadır.

5- PatientsLikeMe – Menopause Community

PatientLikeMe, 2004 yılında bir amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastası olan Stephen Heywood’un kardeşleri Benjamin ve James Heywood  ile arkadaşları Jeff Cole tarafından kuruldu. Kardeşlerine ALS tanısı konduktan sonra çeşitli platformlarda hastalığa dair bilgiler arayan Heywood ailesi kardeşlerin tecrübelerinden de ilham aldı ve tüm hastaların kendi tecrübelerini paylaşabilecekleri, hastalıklarına dair bilgi bulabilecekleri, en önemlisi de hastaların bu savaşta yalnız olmadıklarını görebilecekleri bu siteyi kurdu.

 

6- WebMD * Menopause Community

Sağlık uzmanlarından ve aynı sağlık sürecini tecrübe etmiş diğer hastalardan bilgi alabileceğiniz bir çevrim içi platform.

7- Talkmenopause

MEnopoz ve benzeri durumları tecrübe etmiş hastaların bir araya gelerek bilgi paylaşımın bulunabildikleri bir ağdır.

8- EmpowHER – Menopause Community

Kadın sağlığı platformlarının en kapsamlılarından biri olan EmpowHER, kadın sağlığı konusunda pek çok başlık açarak bilgi paylaşımını sağlamayı amaçlamaktadır.

 

Twitter

Sırada ise önemli sosyal medya kanallarından bir tanesi olan Twitter var. Günümüzde sağlık uzmanlarının belli konuları tartışmak amacıyla Twitter’ı kullanmalarında oldukça fazla sebep bulunmaktadır. Twitter’ın bu konudaki avantajları hakkında bilgi edinmek isterseniz bu yazımızı tıklayabilirsiniz.

Yazımızın bu kısmında, menopoz hakkındaki yeni haber ve tedavileri paylaşan ve tartışan bazı hesaplar bulunmaktadır.

Menopoz ile ilgili Twitter’da en çok tweet atan sağlık profesyonelleri ise;

YouTube

Female Menopause Mentors

Christiane Northrup M.D.

Menopause Support

North American Menopause Society

Menopause Support and Relief

 

Menopoz Hakkında Hazırlanmış Slayt Gösterileri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Submit a Comment