Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dijital Doktorlar ve UpToDate Uygulaması

Dijital Doktorlar ve UpToDate Uygulaması
Buğrahan Ceylan

Sağlık alanındaki mobil uygulamalar günümüzde pek çok doktorun profesyonel amaçlarla kullandığı önemli araçlar haline gelmiştir. Hastalıkların belirtilerini takip etmekten, x-ray sonuçlarını incelemeye, yaşamsal fonksiyonların takibinden teşhis sürecine kadar doktorlara pek çok konuda yararlı olabilen mobil uygulamalar oldukça popüler.

Özellikle sağlık profesyonellerine yönelik bir uygulama bölümü açan Apple, bu konuya verdiği önemi gözler önüne serdiği gibi, NHS‘ de ayrıca kendi sağlık uzmanları tarafından incelenen medikal mobil uygulamalarin bir araya getirildiği dijital bir kütüphane açmak için çalışmaktadır.

Oldukça yaygın olan tablet ve akıllı telefonlar, sağlık uzmanlarının gerekli gördükleri bilgiye ulaşımlarını oldukça kolaylaştırmıştır. Bu cihazların oluşturulan dijital kütüphanelere ve farklı kaynaklara sunduğu erişim kolaylığı, yazılı-basılı olan materyal sayısından çok daha fazla olmakla birlikte erişim kolaylığı da bir o kadar basittir.

mobil health

Tabii ki mobil alandaki bu büyüme ve kullanım oranındaki artış, sağlık alanındaki uygulamalarında sayısının fazlaca artmasına ve bilgi kirliliğinin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Doktorların çoğu, inanılmaz sayılarda olan mobil uygulamaların arasında kaybolmakta ve hızlıca erişmesi gereken bilgiye ulaşma problemi yaşamaktadır.

Sırf bu problemi çözebilmek amacı ile, NHS organizasyonları oldukça büyük bir bütçenin gücünü de arkalarına alarak, farklı pek çok kaynaktan alınan bilgileri ve olayları bir araya getiren bir çalışma yaptı. Bu çalışma sayesinde doktorlar güvenilir bilgiye çevrim içi olarak oldukça pratik bir şekilde ulaşabilecekler.

Daha önce örnek teşkil eden pek çok vakanın değerlendirilmesiyle oluşturulan bilgilerin bu çalışma ile sunulması oldukça büyük ve zahmetli bir iş. Bilgi edinmek isteyen doktor, hasta hakkında bir tedavi yöntemini seçmeden önce, hazırlanan bu kaynak sayesinde geçmişte verilen benzer kararları inceleyebilecek ve uygun bir kararı daha emin bir şekilde alabilecektir.

NHS’in yaptığı bu çalışmaya benzer işlevler sunan pek çok mobil uygulama son yıllarda sayısını aslında oldukça artırdı fakat NHS’in geniş çaplı araştırmalarının sonucu olacak bu çalışma kadar etkin ve güvenilir sonuçlar alınabileceği tartışılabilir bir konudur. Bu uygulamaların ortak özelliği ise, doktorun uygulama aracılığı ile ihtiyacı olan bilgiyi ya da benzer durumları henüz hastanın yanında iken inceleyebilecek olmasıdır.

Bu amaçla hazırlanan kaliteli ve güvenilir bir uygulama olan UpToDate, Wolters Kluwer tarafından geliştirilmiş olup, 5.000 doktorun karşılaştığı olay ve durumları aldıkları kararlar ile birlikte uygulamayla paylaşmasını sağlamaktadır. Bu sayede UpToDate veri tabanından 10.000’den fazla farklı olay-hastalık ve verilen karar süreci bulunabilmektedir.

Wolters Kluwer: “Sağlık uzmanları hastalarıyla ilgilenirken karşılaştıkları pek çok soru olmaktadır. Bu soruları hastalığın tedavisi hakkında bir karar vermeye çalışırken aynı zamanda hastaya cevaplayabilmek, hastaya sunulan hizmetin çok daha kaliteli olmasını sağlamaktadır. UpToDate uygulaması sayesinde uzman hem daha hızlı ve güvenilir bir karar alabilir hem de hastasıyla daha sağlıklı bir iletişim kurabilir.”

Uygulamaya İngiltere’de 100 den fazla hastane ve 2000’e yakın sağlık uzmanı bireysel olarak kullanmaktadır. Uygulamanın bilgi merkezine PC üzerinden ulaşılabileceği gibi, Android- iOS- Windows Phone 8 sistemlerinden de ulaşılabilmektedir.

Sağlık bilgisinin gelişen mobil teknoloji ve çevrim içi hasta platformları sayesinde oldukça kolay bir şekilde alınabildiği bu dönemde, hastalar da sağlık uzmanlarından aldığı bilgi ve tavsiyeleri incelemekte ve sorgulayabilmektedir. Bu sebeple çoğu zaman bir muayene sırasında mobil uygulamalara danışan bir doktorun aynı zamanda hastasına bu konuyla ilgili bilgi vermesi de beklenmektedir.

UpToDate mobil uygulamasını indirebilmeniz ve detaylı bilgi alabilmeniz için adrese tıklamanız yeterlidir.

Submit a Comment