Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Target Gibi, Artık FitBit de Hamile Olduğunuzu Anlayabiliyor

Target Gibi, Artık FitBit de Hamile Olduğunuzu Anlayabiliyor
Kubilay Han Uluerim

Bu sene CES’de dikkat çeken teknolojilerden biri de akıllı telefona bağlı hamilelik testiydi. Fakat son gelişmelerden sonra anladığımız kadarıyla sadece FitBit ve akıllı bir online topluluk ile de sonuç alabiliyoruz. Buzzfeed’in geçen hafta yazdığına göre, New York’ta yaşayan bir kadın, kolundaki FitBit gizemli bir şekilde yüksek nabız gösterince kocasına haber verdi ve bu garip durumu Reddit’te paylaşan adam, beklenmedik bir cevap aldı.

Kendileri için hamileliğin erken olduğunu söyleyen çift, şimdilik kimliklerini gizlemeyi tercih etmiş durumda. Anlatılana göre kocası tarafından FitBit hediye edilen kadının 1 hafta boyunca nabzı 100 olması gerekirken 110 gösteriyordu. Reddit’de hamile bir üyeden gelen ”muhtemelen hamile olabilirsin” mesajı üzerine şüphelenen kadın, hemen evde bir test uyguladı ve bunu doğruladı.

fitbit surge inline

Bu tarz cihazlar piyasaya girdiğinden beri benzer olaylara şahit olmuştuk. Örnek olarak BodyMedia’nın cihazının aldatan eşleri yakalaması veya Target’in algoritmalarının genç bir kızın hamileliğini ailesinden önce tespit etmesi gibi. Bir diğer vaka ise geçtiğimiz Eylül’de Massachusetts’deki bir gencin Apple Watch ile yüksek nabız ölçmesi, heyecanlanması sonucu test yaptırması ve rabdomiyoliz teşhisi konulmasıydı. Muhtemel böbrek yetmezliğinden ölüm riskini atlatan genç hayatını basit bir nabız ölçere borçlu olduğunu belirtmişti.

Submit a Comment