Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İnternet Dünyasında Romatoloji

İnternet Dünyasında Romatoloji
Buğrahan Ceylan

Romatoloji, romatizmal hastalıkları inceleyen bilim dalıdır ve iç hastalıkları ve fiziksel tıp ve rehabilitasyon ana bilim dalının bünyesinde yer alır.

Bu yazımızda romatoloji ile ilgili haber kaynakları, blog sayfaları, podcast yayınları, internet grupları, Twitter hesapları, video içerikler ve mobil uygulamaları bulabilirsiniz.

İlk olarak güncel haberlere ulaşabileceğiniz ve internet dünyasındaki kaliteli kaynakları belirtecek olursak:

1- The Medical News- Rheumatology

Romatoloji alanındaki en yeni haberleri, günlük çıkan makaleleri bu sayfadan takip edebilirsiniz. Sürekli olarak güncellenen web sitesinin günlük 2 milyon tekil ziyaretçisi bulunmaktadır.

2- eMEdicina – Rheumatology

eMEdicina, internette sağlık bilgisin edinmek için hazırlanmış web kaynaklarının arasında otoriter ve lider yapısıyla hizmet vermektedir. Ağırlıklı olarak sağlık uzmanlarına yönelik içerik üretimi yapmaktadır. Ayrıca üretilen içerikler kayıtlı 10.000 gönüllü doktor tarafından kontrol edilmekte ve gerekirse güncellenmektedir.

3- Family Practice Notebook

İçerisinde yaklaşık 4316 başlık,616 bölüm ve 31 alt uzmanlık kaynakları ile internetten bilgi almak isteyenler için değerli bir kaynaktır.

4- American College of Rheumatology

Amerikan Romatoloji Koleji’nin resmi web sitesi olan sayfa, klinik toplantılar ve romatoloji ile ilgili yararlı kaynakları sunmaktadır.

5- Medical News Today – Rheumatology News

Çevrimiçi bir medikal haber servisi sunan bir kanaldır. Sağlık hizmetleri profesyonellerine ve tüketicilerine en güncel medikal haberleri sunan kanal, tüm dünyadan topladığı gelişmelerle değerli bir kaynaktır. Dünya genelindeki gelişme ve haberleri tarayarak kullanıcılarına en doğru ve kaliteli içeriği sunabilmek Medical News Today’in en önemli özelliğidir.

6- MedPage Today – Rheumatology

MedPage Today, güncel medikal haberlere kliniksel birbakış açısıyla yaklaşan ve sunan bir haber sitesidir. Pennsylvania School of Medicine ile ortak olarak haber hazırlığı yapmaktadır.

7- Rheumatology News

Son raporlar, güncel haberler ve tüm metinlere bedava erişim ile yararlı bir sitedir.

Blog Sayfaları

İnternette araştırma yapmak farklı ve çok sayıdaki kaynakların üzerinde durulmasını gerektirmektedir. Bu kaynakların arasında ise yalnızca gelişmeleri sunan haber kaynağı web siteleri değil aynı zamanda sağlık uzmanlarının bireysel olarak hazırladığı ya da kurumların oluşturduğu blog sayfalarını da hesaba katmak gerekmektedir. Romatoloji alanında yararlı bilgiler sunan blog sayfalarından birkaç örnek sunmak gerekirse;

1- USC Rheumatology Fellowship

Bruno Oliveira tarafından yazılan blog sayfası, aylık haber yayını, makalele ve romatoloji ile ilgili her türlü gelişmeyi okuyucularına sunmaktadır.

2- British Journal of Sports Medicine 

Karim Khan tarafından güncellenen bu sayfa, sağlık profesyonellerine ve araştırmacılarına yönelik içerik hazırlamakta ve egzersiz hareketlerinin faydalarından bahsetmektedir.

3- Rheumination

Kanada’da yaşayan bir sağlık uzmanı tarafından hazırlanan bu blog sayfası, nadir görülen romatoloji haberlerini inceleyen ve yayınlayan bir sayfadır. Düzenli olarak güncellenmektedir.

4- Rheumatology Journal Club

Çevrimiçi romatoloji bilgilerini yayınlayan bir blog sayfasıdır. Brıno Oliveira tarafından hazırlanmakta olup Medscape.com ile işbirliği içindedir.

5- RheumBuzz

Ulusal ve uluslararası romatoloji haberlerini ve toplantılarının güncel haberlerini yayınlayan ve önemli noktalarına değinen bir blog sayfasıdır.

 

Podcast yayınları:

Türkiye’deki pek çok kullanıcının ismini duyduğu fakat bana göre kullanım oranının hala çok yüksek olmadığı Podcast’ler ise aslında oldukça değerli ve pratik kullanımlı bir kaynak türüdür. Çoğunlukla dizi halindeki dijital medya ürünlerinin (radyo programları, videolar) internet üzerinden –genellikle feed (besleme) yoluyla- bilgisayar ve taşınabilir cihazlara indirilebilecek şekilde yayınlanmasına Podcast denmektedir. 2000’li yıllarda “iPod” sözcüğündeki “pod” (küçük kapsül) ve “broadcast” sözcüklerinden oluşturulmuştur. Aşağıda romatoloji ile ilgili bilgilerin bulunduğu podcast yayınlarını bulabilirsiniz.

1- Your CMEPlace

Pek çok medikal profesyonel tarafından hazırlanan yayın, romatoloji hakkında güncel gelişmeler sunulmaktadır.

2- RWCS

Rheumatology Winter Clinical Symposium, romatolojistler için düzenli olarak hazırlanan bir bilimsel konferanstır. Bu yayında ise, medikal ve bilimsel en güncel gelişmeleri, case çalışmalarını ve tartışmaları takip edebilirsiniz.

3- Rheumatoloy Podcast

Oxford Journal tarafından hazırlanan yayında, daha önceden belirlenen günün konu başlığı ile ilgili tartışmaları ve gelişmeleri takip edebilirsiniz.

4- The rheumatology Podcast

3 farklı romatolojistin bir araya gelerek ayda 2 defa belirli bir konuyu tartıştıkları bir yayındır.

Topluluklar:

Sağlık bilgisi edinmenin günümüzde en etkili yollarından biri de çevrimiçi platformlara katılarak, hem sağlık uzmanlarından hem de daha önce aynı rahatsızlığı geçirmiş olan hastalardan bilgi alışverişi yapmaktır. Aşağıda, romatoloji ile ilgili açılmış çevrimiçi platformları ve Facebook gruplarını bulabilirsiniz.

1- Rheumatology Channel

Romatik durumlar ile ilgili özel olayları inceleyen, bilgi ve fikir paylaşımını sağlayan bir topluluktur. Pek çok sertifikalı ve yetenekli sağlık uzmanının görüşlerini barındıran rheumatology channel bilgi alışverişi ve kaynağı açısından yararlı bir web sayfasıdır.

2- MedHelp

Romatoloji ile ilgili her türlü sorunun cevaplandığı bir platformdur MedHelp.

3- Inspire- Rheumatology Community

Kartilaj bozuklukları yaşayan hastaları diğer hastalar ve sağlık uzmanlarıyla buluşturan bir platformdur.

4- American College of Rheumatology

Medikal bir topluluk olan American College of Rheumatology 8.000’den fazla bilim insanı ve sağlık uzmanını temsil etmektedir.

5-  Rheumatology

Romatoloji alanında çalışan sağlık uzmanlarının bir araya gelerek bilgi alışverişinde bulunmalarını amaçlayan bir Facebook grubudur.

Twitter:

Sırada ise önemli sosyal medya kanallarından bir tanesi olan Twitter var. Günümüzde sağlık uzmanlarının belli konuları tartışmak, gelişmeleri takipçileriyle paylaşmak amacıyla Twitter’ı kullanmalarında oldukça fazla sebep bulunmaktadır. Twitter’ın bu konudaki avantajları hakkında bilgi edinmek isterseniz bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Yazımızın bu kısmında, romatoloji alanındaki güncellemeleri ve gelişmeleri paylaşan ve tartışan bazı hesaplar bulunmaktadır.

1- irheuma @Rheumatology

Romatoloji

 

2- Medscape Rheum @MedscapeRheum

medscape

3- Arthritis Foundation @arthritis_org

arthritis

4- AmerCollRheumatology @ACRheum

amercroll

5- Rheumatology Pearls  @RheumPearls

pearls

Romatoloji ile ilgili Twitter’da en çok tweet atan sağlık profesyonelleri ise;

Romatoloji ile ilgili YouTube Kanalları:

Konu sağlık olunca, bilgi paylaşımı amacıyla kullanılan kanalların başında ayrıca YouTube gelmektedir.

1- American College of Rheumatology

2- RheumatologyNews

3- ArthritisMD

4- Juvenile Arthritis Television!

http://youtu.be/lxplfvyaP9c?t=1s

Submit a Comment