Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İnternet Dünyasında Kardiyoloji

İnternet Dünyasında Kardiyoloji
Buğrahan Ceylan

Bir önceki yazımızda, internet dünyasındaki dermatoloji ile alakalı en popüler ve en yararlı kaynakları okuyucularımıza sunmaya çalıştık. Bugünkü yazımız ise internet ve sosyal medyada kardiyolojinin yerinden bahsedeceğiz.

Bu yazımızda kardiyoloji ile ilgili haber kaynakları, blog sayfaları, Podcast yayınları, internet grupları, Twitter hesapları, video içerikler ve mobil uygulamaları bulabileceksiniz.

İlk olarak güncel haberlere ulaşabileceğiniz ve internet dünyasındaki kaliteli kaynakları belirtecek olursak:

1-      Medical News Today

Kardiyoloji alanındaki en yeni haberleri, günlük çıkan makaleleri bu sayfadan takip edebilirsiniz. Kalp ve dolaşım sistemleri, kalp krizi sebepleri, kalp hastalıkları teşhisi ve tedavisindeki son gelişmeler günlük 2 milyon tekil ziyaretçisi bulunan “Medical News Today” web sitesinde bulabilirsiniz.

2-      Medwire News

MedwireNews çevrimiçi bağımsız bir medikal haber servisi sunan bir kanaldır. Sağlık hizmetleri profesyonellerine ve tüketicilerine en güncel medikal haberleri sunan kanal, tüm dünyadan topladığı gelişmelerle değerli bir kaynaktır. Dünya genelindeki gelişme ve haberleri tarayarak kullanıcılarına en doğru ve kaliteli içeriği sunabilmek MedwireNews’ın en önemli özelliğidir.  Her hafta Cuma günü tüm içerikler güncellenmektedir.

3-      Cardiology News

En güncel içerikleri sunmakla birlikte, alanında uzman sağlık profesyonellerinin değerli yorumlarını da içinde bulunduran Cardiology News web sitesi, bu alandaki son gelişmeleri değerli profesyonel yorumlarla birlikte takip etmenize olanak sağlamaktadır. 23.000 kardiyoloji uzmanı tarafından tüm dünyadaki gelişmelerin takip edilerek paylaşıldığı değerli bir kaynaktır.

4-      Healio CardiologyToday

Dünyadaki tüm klinik gelişmeleri takip eden, düzenleyen ve okuyucularına en geniş tanımlarıyla birlikte sunabilen bir kaynak olan HealioCardiologyToday, yalnızca sağlık profesyonellerine değil aynı zamanda hastalara yönelik içeriğiyle de öne çıkmaktadır.

5-      Medscape

Medscape doktorlara, alanında uzman sağlık profesyonellerine hizmet veren, web dünyasındaki en güçlü ve güvenilir kaynakları sunan bir araçtır. Bir seferliğe mahsus olarak kolay bir üyelik sistemi ile çalışan Medscape, kullanıcının profiline göre en önemli gördüğü haberleri yayınlayabilmektedir.

Blog sayfaları

İnternette araştırma yapmak farklı ve çok sayıdaki kaynakların üzerinde durulmasını gerektirmektedir. Bu kaynakların arasında ise yalnızca gelişmeleri sunan haber kaynağı web siteleri değil aynı zamanda sağlık uzmanlarının bireysel olarak hazırladığı ya da kurumların oluşturduğu blog sayfalarını da hesaba katmak gerekmektedir. Kardiyoloji alanında yararlı bilgiler sunan blog sayfalarından birkaç örnek sunmak gerekirse;

1-      About.com: HeartDisease

Ağırlıklı olarak Doktor Richard N. Fogoros tarafından kaleme alınan bu blog sayfası kalp hastalıkları hakkında başlıca gelişmeleri ve bilgileri sunan bir sayfadır.

2-      Cardiophile MD

Doktor Johnson Francis tarafından hazırlanan bu sayfa, sağlık uzmanlarına ve tıp fakültesi öğrencilerine yönelik hazırlanmıştır. Kardiyovasküler sistemlerin öğrenciler tarafından öğrenilmesi için hazırlanmış özel içerikler de mevcuttur.

3-      Cardiobrief

TheHeart.Org editörü ve aynı zamanda The New York Times’ın medikal sayfasında yazılar yazmış olan LarryHusten tarafından oluşturulmuş bir blogtur. Cardiobrief, kâr amacı gütmeyen ve reklam almayan bir blog sayfasıdır.

Podcast yayınları:

Türkiye’deki pek çok kullanıcının ismini duyduğu fakat bana göre kullanım oranının hala çok yüksek olmadığı Podcast’ler ise aslında oldukça değerli ve pratik kullanımlı bir kaynak türüdür. Çoğunlukla dizi halindeki dijital medya ürünlerinin (radyo programları, videolar) internet üzerinden –genellikle feed (besleme) yoluyla- bilgisayar ve taşınabilir cihazlara indirilebilecek şekilde yayınlanmasına Podcast denmektedir. 2000’li yıllarda “iPod” sözcüğündeki “pod” (küçük kapsül) ve “broadcast” sözcüklerinden oluşturulmuştur. Aşağıda kardiyoloji ile ilgili bilgilerin bulunduğu podcast yayınlarını bulabilirsiniz.

1-      MuscHealth – Kalp ve Dolaşım Sistemleri Podcast Yayını

South Carolina Tıp Fakültesi tarafından hazırlanan bu yayında, kardiyoloji ve dolaşım sistemleri hakkında güncel gelişmeler sunulmaktadır.

2-      PeerViewCardiologyPodcasts

Bağımsız ve profesyonel içerikleri sunmak amacıyla kurulmuş olan bu yayın, kardiyoloji alanındaki klinik araştırmaları ve gelişmeleri sunmaktadır.

 

İster bir sağlık profesyoneli olun ister yalnızca ilgi duyan ve gelişmeleri takip eden biri, sağlık bilgisi edinmek amacıyla internet ve sosyal medyada incelenmesi gereken ilk platformlardan bir tanesi Twitter’dır. Pek çok alanda sağlık uzmanını ve sağlık kuruluşlarının hesaplarının bulunduğu ve güncel paylaşımların yapıldığı Twitter, doğru hesapların takibi ile tam bir bilgi kaynağı haline gelmektedir.

Twitter’ da Kardiyoloji:

Yazımızın bu kısmında, kardiyoloji alanındaki güncellemeleri ve gelişmeleri paylaşan ve tartışan bazı hesaplar bulunmaktadır.

 

Kardiyoloji ile ilgili Twitter’da en çok tweet atan sağlık profesyonelleri ise;

İnternette yalnızca sağlık alanında değil hangi konuda araştırma yapılırsa yapılsın, uğranılan web sitelerin başında gelen Wikipedia gibi, kendi alanlarına özeli içerikler üreten “Wiki” web siteleri de bulunmaktadır. Bilmeyenler için söyleyelim; Wiki’nin anlamı “What I Know Is” yani “Benim Bildiğim” anlamına gelmektedir. Şimdi, kardiyoloji alanındaki güncel bilgileri sunmak için açılmış Wiki sitelerinden bir kaçını inceleyelim;

 

Medikal Ansiklopediler:

1-      Wikiecho

Wikiecho, ekokardiyografi ücretsiz, güncel ve güvenilir gelişmeleri sunmak amacıyla hazırlanmış bir platformdur.

2-      AskDrWiki- Cardiology

Tıp fakültesi öğrencileri ve sağlık uzmanlarının yararlanması amacıyla açılmış olan AskDrWiki, çevrimiçi medikal bilgi edinmek için güvenilir bilgi ve gelişmeleri sunmaktadır.

3-      GANFYD – Cardiology

Herkes tarafından ulaşılması amaçlanan ve her kayıtlı sağlık profesyonelinin, içerikleri yönetebileceği ve ekleme yapabileceği güvenilir bir kaynaktır.

 

İnternet ve sosyal medya ele alındığı zaman, mobil platformları unutmak büyük bir hata olur. Günümüzde sosyal medyanın kullanım oranlarının artmasındaki en büyük etkenlerden bir tanesi büyüyen mobil teknolojidir. Tablet ve akıllı telefonların gelişmesi bu anlamda her sektörü etkilediği gibi sağlık sektörünü ve bilgi edinme yollarını da tümüyle değiştirmiş bulunmaktadır. Akıllı cihazların etkili bir şekilde kullanılmasını sağlayan en önemli bileşen ise farklı işletim sistemlerine uygun olarak yazılan mobil uygulamalardır.

Mobil Uygulama:

1-      Prognosis: Cardiology

1 milyondan fazla kullanıcısı olan Prognosis: YourDiagnosis uygulamasının yaratıcılarından başarılı bir çalışma daha; Prognosis: Cardiology. Kardiyovasküler bozukluklar ile alakalı 26 farklı muhtemel sorun ve çözümleri içerik olarak barındıran uygulama, özellikle medikal eğitim alan öğrencilere ve sağlık uzmanlarına yöneliktir.

 

Konu sağlık olunca, bilgi paylaşımı amacıyla kullanılan kanalların başında ayrıca YouTube gelmektedir. Video içeriklerin, internet kullanıcıları üzerinde ne kadar etkili olduğu bilinen bir gerçektir.

Kardiyoloji ile ilgili YouTube Kanalları:

1-      Echocardiography

Ekokardiyografi ile ilgili güncel bilgi ve eğitim videoları içeren bir kanaldır.

2-      CelebratingCardiology

İnternetin ve sosyal medyanın bilgi paylaşımının yollarını değiştirdiği bir gerçek. Dr. S. Venkatesan bu gelişmeleri ve değişimleri görerek, bilgi paylaşımını sağlamak amacıyla bu YouTube kanalı kurdu.

3-      EuropeanSociety of Cardiology

EuropeanSociety of Cardiology tarafından kurulan bu YouTube kanalı, kardiyovasküler hastalıklar ile ilgili yapılan eğitim, kongre ve araştırmaları paylaşmak amacıyla kurulmuştur.

Comments

  1. ruken

    Çok beğendim.

Submit a Comment