Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

IoT Teknolojilerinin Sayısı 2018 Yılında Cep Telefonlarını Geçecek

IoT Teknolojilerinin Sayısı 2018 Yılında Cep Telefonlarını Geçecek
Kubilay Han Uluerim

Ericsson tarafından yayımlanan son rapora göre IoT teknolojilerinin sayısı 2 yıl içerisinde cep telefonlarını geçecek.

Ericsson’un Hareketlilik Raporu önümüzdeki 5 yıl içerisinde IoT cihazlarının sayısının %23 oranla artarak 28 milyara ulaşacağını gösteriyor. Buna karşın cep telefonlarında %3, tablet, PC ve laptop bilgisayarlarda %1 büyüme bekleniyor. Yani 2018 yılında kesin olarak IoT cihazlarının diğer iletişim aygıtlarının sayısını geçeceği biliniyor.

Rapor IoT endüstrisini ikiye bölüyor: Yüksek trafik yoğunluğuna sahip akıllı binalar, tarım alanları ve akıllı ölçü cihazlarını oluşturan devasa IoT bağlantıları; güvenilirlik, ulaşılabilirlik, trafik güvenliği, endüstriyel üretim ve sağlık hizmetlerini oluşturan kritik IoT bağlantıları.

Grand View Research’ün raporlarına göreyse IoT endüstrisinin 2022 yılında 410 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu sayının çoğunluğunu kronik hastaların uzaktan takibini sağlayan tele-tıp teknolojileri ve ilaç araştırmalarını klinikten ev ortamına taşıyan teknolojiler oluşturuyor.

Ericsson’un raporu ayrıca akıllı telefon endüstrisi için de bir uyarıda bulunuyor. Rapora göre dünyada 5 milyar akıllı telefon kullanıcısı olmasına rağmen 7.4 milyar kullanıcı kaydı bulunuyor. Bunun temel sebebi olarak da bazı insanların birden çok cihaz sahibi olduğu söyleniyor. Bu durumun akıllı telefonlarla klinik deneyler yürüten ilaç şirketleri ve sağlık kurumları için potansiyel bir sorun yaratacağı da uzmanların hemfikir olduğu konulardan biri.

Submit a Comment