Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Arabanızla Sağlıklı Bir Bağ Kurabilirsiniz

Arabanızla Sağlıklı Bir Bağ Kurabilirsiniz
Kubilay Han Uluerim

Sağlık hizmetleri için giyilebilir teknolojilere duyulan ilgi, ilaç sektörü ve hastaneler için üretilenlerden çok daha farklı alanlarda ürünler görmemize sebep olabiliyor. Kendi kendini kullanan arabaların yaygınlaşmasına daha çok zaman var, fakat otomotiv sektörü boş durmayıp her alanda atılım yapmaya devam ediyor. Dijital sağlıkta bile.

Ford, şimdiden giyilebilir teknolojiler ve arabaların birlikte kullanımı için bir laboratuvar açtı. Araştırmacılar şu anda aktivite takip cihazlarını sürüş simülasyonlarında kullanıyor. Ford’un Araştırma ve Gelişmiş Mühendislik Müdürü Gary Strumolo, Fortune’a verdiği röportajda, insanların arabalarına daha çok bağlanmasını istediklerini ve aracı kullanırken kendi sağlıklarının farkında olmalarını, buna göre kararlar vermelerini amaçladıklarını söyledi.

Ford’un ortaklarından biri de StartUp Health Academy’de IoT teknolojileri üreten Tome. Kurucuları olan Massimo Baldini ve Jake Sigal, daha sonradan Ford’un bünyesine kattığı, araba ve akıllı telefonların bağlanmasını sağlayan Livio’yu kurmuşlardı.

Ford’un bu yeni teknolojiyle ne yapacağı şimdilik bilinmiyor olsa da, bazı firmalar diyabet hastaları için hipoglisemi öncesi, epilepsi hastaları için de kriz öncesi uyarı yapan bir sistem geliştirmeyi düşünüyor. Direksiyon başında uyumayı engelleyecek uyarı sistemleri de geliştirilmeyi bekleyen projelerden biri.

Submit a Comment