Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dijital Sağlık Pazarı Daha Ne Kadar Büyüyebilir?

Dijital Sağlık Pazarı Daha Ne Kadar Büyüyebilir?
Kubilay Han Uluerim

MarketResearchReports.biz’in yayınladığı rapora göre, 2015-2020 arası taşınabilir sağlık cihazlarının pazardaki yerinin ve yıllık bileşik büyüme oranının %40’ı geçeceği söylendi.

The MHealth (Mobile Healthcare) Ecosystem: 2015 – 2030 – Opportunities, Challenges, Strategies, and Forecasts adlı raporda, pazarın genel durumu, ürün bölünmesi, pazarı yürütenler, kısıtlamalar, fırsatlar ve engellerden bahsediliyor.

Araştırma raporuna göre, dünya çapında 7 milyar kayıtlı mobil ağ üyeliği bulunuyor. Bununla bağlantılı olarak taşınabilir iletişim araçlarıyla bağlantıya geçen endüstrilerin sayısı giderek artıyor. Özellikle de sağlık hizmetleri bu alanda en önemli başlıklardan biri. Taşınabilir sağlık cihazlarının küresel piyasa değerinin, 2016 yılında 18.000.000.000$ olduğu tahmin ediliyor. Bu pazarın 2015-2020 yılları arasında %40 büyüyeceği öngörülüyor. Mobil operatörlerin çoğu, şimdiden kendilerine bu pazarda yer ayırmaya başladı ve iletişim hizmetinden fazlasını vermek için yeni yatırımlar yapıyorlar.

Pek çok şirket şimdiden çeşitli dijital sağlık hizmetleri vermeye başlamış durumda. Bunun dışında taşınabilir ve dijital sağlık teknolojilerinin gelişimi, ilaç sektörü için de olumlu sonuçlar veriyor. Özellikle son gelişmelerden sonra, üretilen ilaçların takibi ve sahte ilaç üretiminin tespiti kolaylaştı. Sektörün diğer önemli ürünlerini de aktivite takip ve teşhis cihazları, psikolojik yardım programları, sensörler ve ilaç uygulamaları oluşturuyor. Bu gidişle, dijital teknolojinin her endüstriyle kol kola ilerlemesini sağlayacak bu pazarın en büyük temsilcileri ise şunlar:

InteraXon, O–Synce, iRhythm, Imec, GOQii, Dreamtrap Commercials, Asics, e–Cycle, AT&T, DorsaVi (ASX), Alivecor, Proteus Digital Health, Sotera Wireless, Pharmica Consulting, Instabeat, Voxiva, ve Novartis.

Submit a Comment