Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İşitme Engellilere Sinema Keyfi Yaşatan Uygulamalar

İşitme Engellilere Sinema Keyfi Yaşatan Uygulamalar

| On 03, Jun 2015

Teknolojinin bu kadar geliştiği bir çağda, teknoloji devleri her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünerek her gün yeni bir icatla karşımıza çıkıyorlar. Son gelişmelerden biri de duyma engellilerin sinema izleyebilmesini sağlayacak yeni bir teknoloji. Duyma engellilerin sinemaya gitmeleri ya da interaktif oyunlara katılmaları, diğer insanlara göre daha zor olabiliyor. Özellikle de işitme cihazı kullanmayan bireylerde bu durum, imkansız bir hal alıyor. Bu soruna çözüm bulmak amacıyla, Alman Fraunhofer Dijital Medya Teknoloji Enstitüsü mühendisleri, görüntülere ait sesleri, akıllı telefon kulaklığına gönderen bir sistem geliştirdiler.

Bu yaz sonu gibi piyasaya sürülmesi planlanan Kişisel Duyma Teknolojisi adlı sistem, Sennheiser Streaming tarafından üretildi. Sistem “Cinema Connect” ve “MobileConnect” adlı iki ücretsiz uygulama yoluyla telefonunuza indirilebiliyor. Bu uygulamalar, ekranda yer alan bir noktayı, aşağı ya da yukarı oynatarak ses seviyesini kontrol etmenizi sağlayan ve kullanıcıların varsayılan ses ayarları yerine kişiselleştirilmiş kendi ayarlarını kullanabilmelerine olanak tanıyan bir sistemle çalışıyorlar. Sesler yalnızca akıllı telefona değil eğer Bluetooth destekli bir işitme cihazı kullanıyorsanız oraya da gönderilebiliyor.

cinema-connect_777

Fraunhofer aynı teknolojinin kullanılacağı BioAid adlı bir başka uygulama üzerinde daha çalışıyor. Bu yeni uygulamayla işitme engellilerin ortamdaki insan seslerini de duyması sağlanabilecek. Ortamdaki insan seslerini düzenlendikten sonra, akıllı telefonun mikrofonuna yönlendirilebilecek sistem sayesinde, işitme engellilerin hayat kalitesinin arttırılması hedefleniyor. Sony tarafından çıkarılan Entertainment Access Glasses (Eğlence Erişim Gözlükleri) ise hiç duyamayan işitme engelliler için üretilen ve film alt yazılarını kullanıcıdan başkasının görmesini engelleyen bir teknolojiye sahip.

 

Submit a Comment