Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yaygın Hastalıklar ve App Store Uygulama Sayıları

Yaygın Hastalıklar ve App Store Uygulama Sayıları
Buğrahan Ceylan

Apple kullanıcılarının uygulama indirebilmesine olanak tanıyan App Store, binlerce uygulamayı içinde barındırmaktadır. Hatta bu yazımızda bahsettiğimiz gibi, yalnızca sağlık uygulamaları için ayrılmış farklı bir kategori de App Store içinde bulunmakta. Peki, bu sağlık kategorisi içinde en çok hangi hastalıklarla ilgili uygulamalar var bunları görelim.

Amerika’da her 4 kişiden 1’i migrenden şikâyetçi. Oldukça yüksek bir oran olmasına rağmen App Store içinde migrenle ilgili arama yapıldığı zaman, bu kategoride 14 iPad uygulaması çıkmaktadır. Kişinin nefes darlığı çekmesine sebep olan ve farklı türleri bulunabilen astım hastalığı ile ilgili uygulama sayısı ise 29 ve Amerika’da yaklaşık 26 milyon kişinin astım hastası olduğu düşünülüyor. Bununla beraber Amerika’daki en yaygın hastalıklar sıralamasında 7. sırada olan meme kanseri ile ilgili olan uygulama sayısı ise oldukça yüksek. Bu oranın yüksekliğinde medyanın katkısını da unutmamak gerekiyor. Çünkü yine çok yaygın olan cilt kanseri ile ilgili uygulama aramalarında yalnızca 26 uygulama listeleniyor. Meme kanserinde ise bu sayı 45.

Yapılan araştırmayla ilgili çıkan infografik:

Yapılan araştırmada:

  • 143 uygulama sayısı ile diyabet birinci sırada. En yaygın hastalıklar arasında ise diyabet Amerika’da 3. Sırada bulunmaktadır.
  • 60 uygulama sayısı ile depresyon ikinci sırada. Yaygın hastalıklar sıralamasında diyabetin oldukça gerisinde olmasına rağmen App Store’da oldukça popüler olduğu kolayca gözlemlenebilmektedir.
  • 14 uygulama ile en alt sıralamada olan migren ise Amerika’daki en yaygın rahatsızlık.

Comments

Submit a Comment